NOVINKY 2012:

    

LISTOPAD 2012:

Trochu málo ze září, října a listopadu. Ještě mnoho toho přibude: povídání, úspěchby potomků a jiné roční rekapitulace :)

Přidala jsem článek z Mistrovství světa belgických ovčáků 2012 :)

Kéž bych měla takové tréningové nasazení v průběhu celého roku, jako před koncem sezóny...

Dargoušek si v rámci intenzívní čmuchací přípravy poslední možný termín a den před 5.Mistrovstvím republiky všech plemen v obedience, střihl ještě poslední zkoušku letošního roku a to čistě stopovou dle mezinárodního řádu FPr2 (= odd. A dle IPO2)

V polovině listopadu jsme si zkusili první OB3 v hale v Ratenicích - závody jsme pořádali pro OC a pozvali jsme jako čerstvou rozhodčí paní Ladu Richterovou... Dargoušek předvedl velmi přemotivovaný výkon ve známce velmi dobrá - 234,5 b. Obrovskou radost jsem měla z boxu a poučili jsme se z nuly u směráku - zabrzdil mimo vytyčený kruh u kuželu... Bylo to prima a úžasná motivace pro MR!

První listopadový víkend jsme povinně věnovali dvěma psím výstavám, které máme opravdu u nosu - Double CACIB v Praze - Letňanech. Nebyli bychom to my, abychom neměli nějaký problémek... tentokrát dermatologický, který se vlekl dlouhé týdny (alergie na pokousání blechou, sviluškou nebo mochničkou) u obou našich štěkáčků. Důsledkem bylo téměř holé, mokvavé levé stehno... které zarůstalo rezatou ježurou. A protože to byla letošní výstavní derniéra, Dargoušek byl vykoupán a vyfénován!!!!!! Takže jestli před výstavou měl nějakou podsadu, na výstavě mu zbyla jen ta na hřívě :). Oba dva dny si Dargy vyběhal BOB (pískaly české specialistky, paní Pisarčíková a paní Grygarová) a dokončil vytoužený titul Šampion ČMKU!

ŘÍJEN 2012:

Dargouš byl opakovaně klinicky vyšetřen na dědičné oční vady (DOV) s výsledkem: prostý.

Kasíček ochrnul na zadní pacičky. Nejdramatičtější týdny jeho života se začaly psát počátkem října, těsně před mou 4 denní zahraniční misí :( Info BRZY....


Ochrnuté packy tahal za sebou, až si nejen ubrousil drápy na nervy, ze kterých mu kapala krev, ale horní klouby prstů až na kost, až dostával křeče... Toto byla jedna z variant, jak docílit bezbolestné procházky - bohužel, vydrželo to vždy na jednu z těch čtyřech denně.

ZÁŘÍ 2012:

Září pro nás bylo ve smyslu sportů... První zářijový víkend se Dargoušek zúčastnil závodu, nazvaného Šampionát KCHBO v agility v České Lípě, kde po více, než roce se opět postavil na start agility parkuru :) Bylo to veselé, hlučné a nezůstal kámen na kameni.... Nicméně, Dargouš se stal členem vítězného družstva belgických ovčáků ve složení: Veronika Brunhoferová + Wanda, Katka Uhlířová + Arwenka, Míša Hobzová + Dafík a já s Plyšákem.

Následující víkend se konalo daleko na Moravě, ve Zbraslavi u Brna, 3. Mistrovství ČR belgických ovčáků v obedience. Byl to zároveň náš první start v OB3 - přiznám se, že jsem si na to vyrobila tréningový plán a také se přiznám, že na poslední chvíli jsem se rozhodla předělat kompletně některé cviky, včetně kuželů - což se nám vymstilo v den závodu. I když si myslím, že spíše, než nedocvičený prvek se na nule za box podepsala maliní hlavička.... > Jako "podnos pod dřívka" jsem totiž zapůjčila náš mega terčík (podložka pod myš), kterou dávám do boxu. A zřejmě síla "domácího pachu", spojeného s boxem, zavedla Dargouše k té části u hranice prostoru, kde byla připravena dřívka na podložce. Zmatek v oku byl patrný, daleký box ho vůbec netankoval, když na poloviční cestě byl ten jeho "baxík", na který vždycky šlape a nyní nemůže :). Jinak pěkné a živé, dřívko CELÉ, neřešil vůbec kovovou činečku... byla jsem opravdu spokojena. Celkově jsme to upatlali na 207 bodů, tedy na dobře a zároveň jsme si odnesli překrásný pohár pro Mistra republiky BO v obedience 2012!

         
 
  

      


SRPEN 2012:

Po sedmi měsících se dostávám k první aktualizaci letošního roku. Resty jsou veliké, novinek mnoho, času pomálu... Alespoň bleskově - průběžně se pokusím doplnit povídání (určitě to za to stojí!) a odkazy:


ČERVENEC 2012:

Dargoušek složil zkoušku UPr3 - zkouška se zkládá pouze z oddílu B dle IPO3

ČERVEN 2012:

NUDA IN PINK Posledního června jsme se vydali do "růžových Klatov" na Národní výstavu - ovšem v modrém :))) V šíleném hicu jsem byla ráda za to, že jsme v hale zimního stadionu! Dlouho jsem přemýšlela, proč vlastně jsou Klatovy in pink... ale je to jasné: každý, chca-nechca tam je po výstavním dni na rozpálených sportovištích růžovoučký jako malé prasátko. Upřímně obdivuji rozhodčí i vystavovatele, kteří tato muka každoročně podstupují ;)

Drgoušek si ve třídě vítězů vyběhal (a to myslím doslova - běhali jsem strašně, strašně dlouho) V1, CAC, CAC-ČMKU, Národní vítěz a v sourozeneckém boji jsme nad sestřičkou Daffy NTP (čti Daiska) získali i BOB - v závěrečných soutěžích jsme se v početně zastoupené I.FCI skupině umístili na neuvěřitelném 5.místě!!


Dargoušek složil zkoušku UPr2 - zkouška se zkládá pouze z oddílu B dle IPO2


Klubová výstava KCHBO - Dargo V2, rozhodčí Pietro Bottagisio, I.
Speciální výstava BO
- Dargo V1, CAC, ČKŠ, Vítěz Speciální výstavy (tento titul nám ve sbírce chyběl :)) Rozhodčí Michel Griol, F.

    

KVĚTEN 2012:

FMBB 2012 - Mistrovství světa belgických ovčáků, Řím, Itálie


KASÍČEK OSLAVIL 10. NAROZENINY!Kasíček má stále všechny řezáky, špičáky a PM, bez zubního kamene i zánětu dásní. Vidí jako ostříž - oko bez známek zákalu. Co ho trápí, je páteř, během prvních 3 měsíců letošního roku si 3x po sobě vyosil několi obratlů na různých místech; na RTG kyčlí byla zjištěna deformace levé hlavice do ostrých úhlů ;(( V roce 2010 - 11 úrazem utržený křížový vaz, po zaléčení při skoku rupl na druhém koleni (slyšela jsem to). Po úspěšné několika měsíční krizové kůře, v době rekonvalescence si na náledí vykloubil ramenní kloub a zpřethal šlachy... Navráceno bez nutnosti operace (nicméně s pokousáním veterináře), měl opět přísný klidový režim. Věřím, že na jeho obtížích se významně podepsala nadváha, která - už to mohu napsat - byla na hranici 4,2kg. Během roku a půl shodil štuclík mno deka, aktuálně se drží na váze 3kg. Značně se mu ulevilo, což se projevilo na pohybové aktivitě.

V čase svých narozenin opět bez obtíží a doufám, že má vybráno :) Chvílemi se tváří, že ho chytla třetí míza, honí kočky i ptáky, hraje na schovku s motýly a spolehlivě plní roli alfa vůči svému adoptivnímu malinímu synovi ;).

KASÍČKU, DOUFÁM, ŽE NÁM JEŠTĚ DLOUHO BUDEŠ DĚLAT RADOST!


DUBEN 2012:

Dargoušek složil zkoušku UPr1 - zkouška se zkládá pouze z oddílu B dle IPO1 

BŘEZEN 2012:

Byly také vyhlášeny výsledky Klubových soutěží a to:

Pes roku 2011 - výstavy:

Dargoušek se s celkovou účastí na 8 výstavách v ČR umístil na 1.místě jako Nejlepší pes - malinois a bodově rovněž porazil maliní fenu, takže Nejlepší Malinois - Vítěz variety Malinois. V rámci hodnocení všech variet skončil jako Nejlepší dospělý pes BO; v aboslutně celkovém pořadí pak obsadil 3.místo, za fenou tervuerena a fenou groenendaela.

Dargouškovi potomci brali druhá (Axis NB) a třetí (Aiko NB, Agatha NB), resp. čtvrtá (Arven NB) místa v kategorii mladých - do celkového pořadí všech variet zasáhl Aiko NB, 5.místo.
Díky nim se pak Dargoušek objevuje poprvé i v hodnocení plemeníků a to na 5.místě!
Moc všem blahopřeji a děkuji za reprezentaci!!

Pracovní pes roku 2011 - obedience:

Dargoušek zabodoval rovněž na sportovním poli, v kategorii mezi Malinoisy skončil na 1. místě, a stal se i Vítězem Nejlepších 5 napříč varietami a plemeny. Na to, že jsme obedience nikdy nechtěli dělat... jsme se s ní poprali docela prima :D


Díky výsledkům z Brna a s ohledem na skutečnost, že je v platnosti nový mezinárodní zkušební řád obedience, a protože se v květnu koná Mistrovství světa belgických ovčáků FMBB v italském Římě, rozhodla jsem se pro náš první start na této akci právě v "nemistrovské" kategorii OB2.  Problém nastal v okamžiku, kdy byla platnost řádu v ČR posunuta až na datum 1.7.2012, čímž jsem přišla o možnost složit si zkoušku dle nového mezinárodního řádu a vůbec se s předpisem - kromě překladu - seznámit. Nechtěla jsem riskovat problém na místě, že nemám splněnou zkoušku, a tak nezbývalo, než vyrazit ven. Jenže kam? Jediný závod před uzávěrkou na FMBB byl 25.3.2012 v Rakousku, v Münchendorfu. Sbalili jsme se tedy s Vojtíškem, vzali Dargouše a auto a rozjeli se směrem na jih Vídně. Když berete dítě a míříte na Vídeň, je jasné, že se tento výlet nesmí obejít bez návštěvy Prátru. Takže jsem zůstali místo jednoho pět dní, udělali si super pidi prázdniny a ještě získali ohromnou zkušenost a hlavně: korektní výklad řádu! Dargouš zkoušku složil na 196 b, ale bylo to se třemi nulami - jedna díky mylnému výkladu odložení u kuželu při směráku a druhá za plazení při ovladatelnosti na dálku.

Výjezd krom obrovské zkušenosti  přinesl i osobní kontakty, především na paní Petru Florschütz, významnou rakouskou reprezentantku a na pana Kurzbauera, mj.prezidenta komise FCI pro obedience. A tak jsem se i díky tomu odhodlala k velkému kroku a absolvovala s paní Petrou celodenní seminář o novém zkušebním řádu, který koncem března pro zájemce o start na FMBB uspořádal chovatelský klub (poněkud pozdě, 3 dny před uzávěrkou; ačkoli jsme vyhráli svou třídu na MR BO 2011, dokázali zvítězit na obou zimních velkých nominačních závodech, i složit zkoušku pod zahraničním rozhodčím i stewardem v cizině, zřejmě jsme měli ještě ukázat svou připravenost na "klubovém sezení"). Petra, aniž by tušila nás neskutečným způsobem posunula dopředu, psychicky podpořila a dodala na sebedůvěře - Petro, ještě jednou a tisíckrát DÍKY!


ÚNOR 2012:

Tak jako vloni, i letos jsme se pokusili skloubit pracovní povinnosti s příjemnějšími záležitostmi... Začátkem února jsme se tedy přihlásili do Brna na Mezinárodní výstavu a v neděli pak na naprosto šílenou atrakci: Zimní závod Obedience, opět s nominační laťkou pro posuzování.
V sobotu na výstavě Dargy vyhrál svou třídu, získal CAC a o CACIBa si to rozdal s vlastní krví: se synem Aiko Nieder Bohemia, který taťku v rovném boji porazil a nakonec získal i BOB! Moc gratulujeme!! Dargoušek sice sklidil res.CACIB, ale není asi větší chovatelské radosti, než když potomci poráží své rodiče - potomci by měli být vylepšení rodiče :)

V neděli nás čekal závod obedience, Dargoušek šel hned jako první a i když opět inkasoval nulu za dřívka, dal zkoušku OB2 za 258,5 b. a zajistil si tak opět 1.místo!

 


Dargouškovo potomci vrhu A-Nieder Bohemia oslavili DRUHÝ rok; přejeme jim, aby jim to běhalo, zkouškovalo a vystavovalo se stejně a nebo ještě lépe, než v roce předešlém!

LEDEN 2012:

Hned 7.1.2012 jsme se s Dargouškem vydali do Brna. Důvod byl dvojí:
1) zúčastnit se Národní výstavy a pokusit se o získání CAC-ČMKU - což se povedlo s nadplánem, a tak si Dargouš odvezl ze třídy vítězů CAC, Národní vítěz, CAC-ČMKU a BOB ;).
2) a současně startovat na závodech obedience, které byly kvalifikační pro MS. Nás se sice kvalifikace netýkaly, ale posuzování na nominačním závodě nám mohlo pomoci s psychickou přípravou na velký závod, který jsme měli v plánu v květnu... Ačkoli se vše zdálo snadné absolvovat (jedna hala, kruh od placu cca 20m, kamarádi na telefonech u obou stanovišť), stalo se přesně to, co se může stát jen nám. Posuzování v kruzích bylo pečlivé a trvalo déle, než jsem předpokládala. A tak jsem si zcela zbytečně vyměnila startovní pozici u obedience, protože nástup o NV a na plac byl téměř na minutu stejný. V kruhu jsem měla krk vykloubený směrem k placu, kde byla vyhlášena zrovna malá pauza, neboť jsem nebyla jediná, kdo se rozhodl pro 2 akce v 1 den - čekalo se na personál. DÍKY, POŘADATELÉ, ZA SCHOVÍVAVOST, TRPĚLIVOST A POCHOPENÍ :))!
Takže jakmile Dargoušek doběhal o NV, rychle potřádt tlapkou poraženým, poděkovat paní rozhodčí, zaúkolovat dobré duše s prosbou vyzvednutí papírů a tradá, rovnou na start, abychom během posuzování fen stihli zkoušku OB2 a mohli se zúčastnit boje o BOB :)) Ani nevím, jak, ale bezpečně to byla naše nejrychlejší chůze v životě, nejsvižnější přechody od cviku ke cviku. Očima jsem tlačila cvičební čas dopředu a zároveň v duchu prodlužovala čas posuzovaných fen. Dargouš byl z toho tak paff, že nevěděl, jestli to myslím vážně, nebo jestli to je jen jako... Prostě šlapal fakt pěkně, nervy neudržel při obratech - to vyhýkl :) Po posledním cviku jsme s Dargyštou metelili ke kruhu, kde zrovna volali vítěze o BOBa. Je to až k neuvěření, ale navzdory nule za dřívečka, Dargouš ty OB2 vyhrál - 242,5 b mu stačilo na 1.místo!

Dg NTP OB2 1st place dg ob2