ARCHIV UDÁLOSTÍ 2008

PROSINEC 2008:

Vánoce si uživáme báááječně: paničku přepadla ošklivá choroba, která se tváří jako ošklivá hnisavá angína a tak den před Štědrým dnem jsem podstoupila podivná vyšetření, jejichž výsledky se dozvím příští týden. Zatím místo cukroví zobu antibiotika, nemohu mluvit, polykat, necítím vůně, ani chuť, hrdlo je v obležení čepů a aft... Kupodivu se někde zatoulala horečka, takže alespoň je o starost méně (ačkoli: někdy si říkám, že bych se raději snad potila, než zoufale kloktala).

Děkujeme všem přátelům za milá vánoční přáníčka a novoročenky; i letos jim vyrobíme samostatnou stránku!

Jen "skromně" telegraficky: v klubové (KCHBO) soutěži o výstavně nejúspěšnějšího psa se Dargyšek v jednotlivých kategoriích umístil:

Kategorie Mladí psi Malinois - 1. místo (13 psů) , Kategorie Nejlepší mladí psi všech variet - 1. místo a protože měl nejvyšší počet bodů ze všech mladých psů i fen, stal se tak Absolutním vítězem kategorie Mladí :)

A protože se ani naši sourozenci neztratili (Daisy, řečená Čelza 2.místo v mladých maliních fenkách a krásné 4.místo ve všech mladých fenách, Daffy, zvaná Daisy 3.místo v mladých maliních slečnách a Doggie za čtvrté místečko v mladých malinkách a nesmíme zapomenout na brášku Dannyho, který stačil na 5.místo v mladých malinových psech!), chovatelská stanice NovTerPod zvítězila v kategorii o Nejúspěšnější ch.st. (soutěžilo 42 stanic); táta Prowl Bohemia Alké tedy vyhrál plemeníky malinois a mamka "Déček NTP", Baxy Novterpod zvítězila in memoriam v kategorii o Nejlepší chovnou fenu malinois sezony 2008 a ještě se, stejně jako Prowl vešla na bronzovou příčku v součtu všech variet! Snad jsem na nikoho nezapomněla?
Kdo nevěří, ať tam běží :))

Fotogalerie pana Vúdyho je hotová - obsahuje 207 fotografií! Zároveň jsem doplnila ifno o zkouškách a popisky k ilustračním fotkám.

Spuštěna stránka Galerie. Galerky budou průběžně doplňovány a aktualizovány.

Přidali jsme odkaz na jednu neuvěřitelnou maliní "blondýnu" - která svými výkony hodí do kapsy leckterého toho "pracáka".

LISTOPAD 2008:

Tak jsme s Dargouškem splnili další pochodové cvičení :-) Tajným plánem pro příští rok jsou šmejdící cvičení... a další se uvidí :-)

A trošku pro pobavení čtení, proč je dobré si přečíst zkušební řád celý a včas...

Nesmím zapomenout na to, že na MVP Praha se předvedla část naší rodokmenové rodinky NTP: Danny VD1, Daffy řečená Dejza V1, CAC, res.CACIB, Doggie VD2 a konečně Briketka, vlastním jménem Daisy CAC, CACIB, BOB - kdy zcela drze, bez úcty ke zralosti, si porazila taťku Daga :-))
(Čelzinko, nevyprdneš se na zóny a nezačneš se konečně spíš pořádně čepejřit v kruhu? :-P)

Říká se, že v nejlepším přestat. A tak jsme na MVP Nitra důstojně zakončili výstavní sezónu: Dargyšek si přivezl svůj první slovenský CAC a z nelehké konkurence i CACIB. Naše sestřenka Cagey Novterpod (její matka je Dargyho babka:-) si přivezla krom CACIB i titul BOB - packama už jsme přáli, ale ještě tady: gratulujeme!

ŘÍJEN 2008:

Absolvovali jsme zkoušku ZOP bez ztráty kytičky!

Absolvovali jsme RTG na kyčle a lokte. Nebyla bych to já, kdybych šla s davem, a tak jsem si, jak řády KCHBO umožňují, veterináře podle sebe a to i na doporučení o jeho preciznosti z různých stran, vybrala sama. A co Osud nechtěl, zrovna jsem si zvolila jednoho nejen z velmi precizních, ale i jednoho z nejpřísnějších vyhodnocovatelů! Ovšem díky tomu a dalším následně získaným informacím jsem pochopila, že z monitoringů dysplazie se stává lov na nuly (stačí se podívat do databíze, kolik pejsků je opakovaně vyhodnocováno a mnohdy v Německu nebo na Slovensku. 

Náš výsledek DKK tedy je 1/0, s úhly 98 a 103 stupňů, přičemž vše ostatní je bez jakýchkoli jiných známek degenerace, či poškození. Lokdy čisté. Bylo nám řečeno, že z ortopedického hlediska se jedná o naprosto normální zdravý kloub, jehož nositel nebude mít nikdy žádné problémy a nikdo to na něm nikdy nepozná. A to je pro mě stěžejní. Ještě jednou chci na tomto místě poděkovat týmu Vet-Kolma za precizní a seriozní přístup a za "mini-přednášky z ortopedie".

Jedno foto řekne více, než tisíc slov... :-)

Ale popořadě: Máme za sebou další tři výstavní klání: V září jsme vyrazili na Klubovou výstavu až do předalekých Pohořelic. Co mě tam táhlo nevím, ale byla to jistě Míla s prosbou vystavení jejích miláčků a našich sestřiček. Až den předem jsem koukla do mapy a polilo mě horko: taková dááálka! Všichni normální majitelé belgičáků tam už jeli o den dříve, aby se vyhajali... Dargoušek si tam vyběhal svého prvního čekatele klubového šampiona a CACík. Sestřička Daisy (oficiálně Daffy) si vypózovala druhý CAJC do sbírky a pro paničku vytoužený pohárek. Doggie i přes absolutní nadhled nade vše, co se ten den dělo, získala svůj první CAC.

Uplynul týden a vyrazili jsme na MVP do Českých Budějovic. Protože mi vše neskutečně dlouho trvá, navzdory časnému vstávání jsem v osm hodin míjela hranice Prahy. Nevím ani jakým zázrakem, ale po půl desáté jsem již stála v kruhu :-) Dargy si odnesl CAC, CACIB a BOB; Daisy (ofiko Daffy) CAJC a dodělala juniorský šampionát a silně do sebe zahleděná Doggie získala res.CAC a res.CACIB. V závěrečných soutěžích pak byla Daisy vybrána jako třetí nejlepší mladá fena výstavy.

No a konečně se vracíme na začátek... První říjnový víkend patřil mezi adrenalínové vypětí, a tak si zaslouží zvláštní povídání. Vyjeli jsme na pro nás vrcholovou akci roku - na Evropskou výstavu psů do Budapěšti. Den před Evropou se konala maďarská speciálka - no, nevyužijte to. Takže na Speciálce Dargoušek v mezitřídě získal CAC a po té i Speciálního vítěze, když porazil šampiona ze Španělska. Druhý den, na EVP startoval naposledy ve třídě mladých a probojoval se do úplně nejužšího finále, kdy si pak v konkurenci psa a feny ze tříd šampionů vyběhal BOB! Byla to neuvěřitelná akce a já na tomto místě musím poděkovat Evě Náhlovské za vepřovou kost na hlodání pro Dargouška, Lidě Machačové za vzájemnou podporu, Jitce Novotné za neuvěřitelnou psychickou berličku, podanou v ten pravý okamžik, Míše Ouředníkové za rady ohledně včelího žihadla, co na to, co s tím a ujištění, že to splaskne, Simoně Hurábové nejen za podporu, ale i za to, že mě vzala do zájezdního tranzitu a půjčila mi volant :-) a všem ostatním, na které jsem mohla přenést svou depku a kteří mě vyslechli...

Přidán příspěvek o výstavním šílenství.

ZÁŘÍ 2008:

Konečně aktualizováno fotoalbum malinina - Dargyška.

Léto tak nějak uplynulo, že ani nevím jak...

Kasíček za maketou :-)První část července jsem strávila jako výcvikář na LVT Léto s Lassií a doufám, že "mé ovečky" jak z agility, tak z poslušnosti, se příští rok zúčastní zase - už plánuju taktiku a pestrost výcvikových bloků :-) Dargoušek samo nemohl chybět a ani Kasíček, oba hlídali stan a ve volných chvílích nezřízeně dováděli se všemi koliemi i šeltiemi a když jsem je pochytala, tak si každý odcvičil své taky.

Vojtíšek oslavil posledního července své druhé narozky a kdyby "už" mluvil, tak mi nikdo neuvěří, že mu není o rok nebo o dva více; inu: jaký táta, takový syn.

Přelom července a srpna se nesl v rytmu příprav Speciální výstavy kolií a šeltií v Praze, kterou jsme letos poprvé měli organizačně na starosti. Rozhodla jsem se udělat výstavou takovou, jakou jsem si vždy přála navštívit - a tak se jednalo se sponzory, jezdilo, vyřizovalo, podpisovalo, razítkovalo a stěhovalo. Chci ještě jednou poděkovat všem, kteří mi, byť zlomkem ze svého času, pomohli tuhle výstavu připravit a rozhodčím za trpělivost s mou maličkostí a za shovívavost při !

No, a pomalu jsme na konci srpna...


foto: Ronna Bohemia

Poslední srpnový víkend se konala MVP v Mladé Boleslavi. Dargoušek byl poprvé přihlášen mezi dospěláky, do mezitřídy. Sice byl ve třídě sám, ale ostatní dospělé třídy psů byly obsazeny, a já jsem si hned ráno vsadila na celkového vítěze - na jednoho z bratrů C-od Klapského potoka. Tudíž jsem byla opět v klidu, neřešila nic a v naprosté pohodě jsme si u kruhu s Dargouškem pinkali míček z ruky do huby :-) Jenže člověk míní a rozhodčí mění. O BOBa nakonec sice zůstali bojovat dva bratři, ale D-Novterpod! Štěstíčko bylo tantokrát při nás, ale i tak jsme Dannymu potřásli pacičkou - věřte, nevěřte, byl to dlouhý souboj. Trpělivě jsme pak ve vášni hraní s maliní štěninkou, s kolií Ívinou, s dalmoškou Kyrou a jinými hrátek chtivými pejsky, překonali čas, který zbýval do zahájení odpoledních soutěží. Drželi jsme palečky Kyře, a vyplatilo se: obsadila 5.BIS Junior fena! Gratulace od nás do Holomúca! a pak to přišlo: klasicky "jednička" byla našlapaná, že se had soutěžících vinul málem dvakrát dokola. Prosypali jsme se dvojitým sítem do nejužšího výběru a ve finále skončili jako 4.BIG! To je prostě zážitek - to se nedá popsat, to se musí zažít! Děkuji ještě jednou oběma rozhodčím za posouzení!


foto: Enri´08 a Ronna Bohemia

ČERVEN 2008:

28.6.2008 se konala MVP v Brně. Bylo to Dargyho poslední ántré ve třídě mladých, na které jej doprovázel věrný přítel Kasík. Bylo však přihlášno málo belgických ovčáků, a tak jsme měli kruh společný ještě s dalšími plemeny. Přiznám se, že na propozicích jsem měla zakroužkovánu soutěž o nej mladého psa, jenže to bychom nejdříve museli vyhrát třídu....

Dargyho se mi povedlo dostatečně umíčkovat, takže se choval způsobně a svou třídu vyhrál . Protože se ale opět šetřilo tituly, tak o boba nastoupil pouze s CACIB psem z otevřené třídy (CAJC ani CACIB u fen nebyl zadán); a tak se stalo, že jsme získali i toho BOBíka! Tajně jsem se pořád těšila na tu v propozicích zakroužkovanou soutěž, ale znepokojovalo mě, že začátek odpoledních soutěží měl být až za čtyři hodiny! Ty však záhy utekly jako voda (no prokecala jsem je nebo procourala a pak jsem čwachtala psy v místní laguně) a já si sedla do chumlu ke smečce Škvorových - Lexovi a Háčkovi, BOBovi tervíkovitému. A štěbetalo se dál :-) - Celé další dění zaslouží však podrobné vyprávění, které brzy dodám do rubriky Přečtěte si o..., protože jsem poprvé v životě (a že jsem absolvovala určitě tak dvoustovku výstav!) zažila na domácí výstavě něco neuvěřitelného: celkem 3x jsme byli s Dargem posláni různými rozhodčími na stupně vítězů, pokaždé na ten s jedničkou - popořadě:


Best of Day:           Malinois Dargo Novterpod;          foto: Intercanis

BIS Junior pes - Nejlepší mladý pes výstavy (soutěžili CAJC psi všech v sobotu posuzovaných plemen); rozhodčí Otakar Vondrouš, CZ

BIG I.FCI - vítěz první skupiny FCI (soutěžili všichni BOBové všech v sobotu posuzovaných plemen), přičemž na čtvrtém místě byl náš kamarád tervík - Heavenly Vision z Kovárny!!; rozhodčí Liliane de Ridder Onghena, Belgie

BOD - Best of Day, Nejlepší pes výstavního dne (soutěžili všichni BIGové v sobotu posuzovaných skupin FCI); rozhodčí Deschuymere Norman, Belgie

Padly staré mýty - "Belgičák, natož maliňák, nemá v závěrečných soutěžích šanci"; "Když je jednou vybrána do pořadí jedna varieta plemene nebo pes vzhledově podobný, nemá náš pes šanci"; "Když už jednou jeden pes vyhraje, nastupuje do dalších případných soutěží jen symbolicky, protože už tam byl, tak vyberou jiného". A možná vědomí existence těchto pravd přispělo k pohodě nás obou a veselému přístupu k účasti samotné (Bláňa a mamina de Škvor to potvrdí; Bláňa ale pečlivě sledovala dění a posílala nás směr přípravný kruh velmi důsledně) a Dargoušek v kruhu vždy stál, krásně si to užíval a neustále vrtěl ocáskem.

A jak jsem se později dozvěděla, tento nevšední a neopakovatelný zážitek byl ojedinělý i pro plemeno! Jsem moc ráda, že se to (za našeho malého přispění) po dlouhé době (prý minimálně deset let) povedlo! Bohužel druhý den jsme se opravdu předváděli velmi vesele, a tak zcela jednoznačně vyhrál krásný, rozumný, uhlazený, elegantní a jako z bronzu vysochaný čtyřletý šampion plemene faraónský pes. Gratulujeme a děkujeme všem rozhodčím za posouzení!!! A já děkuji všem, kteří nám během náročného dne hlídali, drželi a chovali Kasíčka, který by se jinak zcela směle vetřel do kruhu a předvedl tam čivaví ligu :-))

Huráááá, máme nový design! Doufám, že se vám kapku líbí... Vše je ještě ve výstavbě, průběžně budu vše zprovozňovat!!!!!!

14. a 15.6.2008 byl víkend zasvěcený belgánům: v Mladé Boleslavi se na Krásné Louce konaly v sobotu Klubová výstava KCHBO a v neděli Speciálnní výstava belgických ovčáků. Pro mě sice "tradiční" záležitost, ale premiérová - s vlastním psem. Už jen skutečnost, že máme 20 minut jízdy autem z chataloupky na výstaviště, činí z tohoto víkendu jistou "povinnost" zúčastnit se. a tak byl Dargoušek přihlášen hooodně dopředu.

V sobotu se navíc konal klubový neoficiální závod dle upravené zkoušky ZOP; samozřejmě jsme nemohli chybět. Nějak se nám ale nedařilo a mě vcelku rozhodila "přísnost" paní rozhodčí a dva cviky, odvolání/přivolání a aport/hodnocena měla být vloha pro aport dle PT, které spolu s odložením patřily k takovým vnitřním jistotám, se staly těmi, které nám rapidně, leč nepochopitelně snížily známku.  V prvním případě letěly dolů dva body údajně za "laxní odchod od psovoda" a ve druhém za překus (!) aportu, kde se měla hodnotit vloha. No. speciální cviky jsem totálně vypustila, ale paní rozhodčí je hodnotila naopak velmi, velmi vysoko, nicméně nás při posledním, přenášení psa, musela diskvalifikovat, neboť jsem si nenaštudovala dostatečně zkušební řád a místo zadku, jsem čapla do náruče přední část psa. ale i tak ta bída stačila na 6.místo ze 14 startujících. Nutno podotknout, že "štěňátek", tedy ročků mezi nimi nebylo snad ani pět.
Paralelně začala probíhat i výstava... Dargy nastoupil se svou již standardní konkurencí a o jeho druhém místě rozhodlo předvedení v pohybu - jeho neutažený štěněcí projev byl v ostrém kontrastu s již takřka hotovým kámošem Henry Kwanah. Zato Dargyho sestra Daisy (oficiálně Daffy), která mi byla svěřena do rukou k předvedení, suverénně převálcovala čtyři konkurentky, ukázala se jako nikdy předtím a splnila své paničce jedno tajné přání: pohárek z výstavy, získala tedy CAJC a Nejlepší mladý plemene (pro paničku druhý pohárek) a hned za ní se jako V2 umístila Chelsea (oficiálně Daisy).

V neděli jsem si přijela pěkně na půl desátou a vzala s sebou i bodyguarda Kasíčka. Dlouho jsem řešila umístění našeho mini-altánu kvůli stínu, zavrtala kolík, upoutala na něj psíky a pak jsem zapadla do stínu, zula boty a ponořila se do čtení Klubového zpravodaje. Z této ranní pohody mě probrala věta odněkud z prostřed kruhu: Mílooo, je tu někde Vilma? Vykoukla jsem a šibalsky se usmála: Jasně, tady jsem. To byl poslední škleb, který jsem v následující desetiminutovce byla schopna udělat. No už máš bejt dávno v kruhu. Tahle věta zněla několik vteřin jako ozvěna: do kruhu jsem vlítla jako živel, bosa, bez čísla, odměn, psa jsem držela na blešáku a v patách Kasíka. Vše za mnou přiletělo směrem od Míly (mmch., Beranovci, díky moc za bezva bájo sladěnej celej víkend!!) výměnou za Kasíčka. Ještě, že se ty maliny nečešou!!! Mno. a tak jsme najednou stáli u jedničky a s CAJCovým puchárkem. Dargo se mezitím pustil do pamlsků, které vyhrál a já zírala jak opařená.... Tomu se říká probuzení šokem. Ale příjemným. Ještě jednou děkuju Zuzce Mrňákové, že na mě houkla ;)
Ve fenkách se to také otočilo, a taky CAJC šel za Daisy (tedy Chelseaou) a Duffy (čili Daisy) byla výborná třetí.  Mezi ně se vklínila ještě Novterpodí sestřenka Cagey. Vzhledem k tomu, že večer bylo na pořadu utkání Česko-Turecko, mnoho lidských samečků toužilo uvelebit se pěkně u TV již při odpoledním zápase Švýcarsko - Portugalsko. A tak jsme na odpolední soutěže zůstali jen my. Upřímně: tajně jsem si myslela na toho BISJuniora, ale vše se událo jinak: nejdříve jsme totiž nastoupili do klání o BOBa s krásnými dospěláky a zachovalou veteránkou. Dargouš byl nevybitej a tak stále hoprdal na předních nožičkách.  Udělali jsme jedno nebo dvě kolečka (Dargoušek tedy velmi veselá) a pan rozhodčí znova pečlivě obhlížel, komu dá pohárek a tím i titul BOB. Když míjel i mého favorita (BOBa ze soboty, pes VSV), nějak tam už nikdo vedle nebyl - jen my. Nou - nou - nou vyletělo ze mně a dál už opět veselá atrakce: při focení Dargo skočil za pamlskem, který jsem vrhla před něj, aby hleděl směr fotograf, já místo na foťáka hleděla kamsi na psa - no prostě... no comment. BISJunior šel pak za krásným tervíčkem a BIS za milou grénkou. Fuj - to teda ale byla bezva akce!!! :-D

KVĚTEN 2008:

24.5.2008   Navzdory utrženému drápku, který Dargoušek utrpěl skokem přes Botič (protože si myslel, že než smočit nožku, je lepší ten téměř dvoumetrový tok přeskakovat...), jsme vyrazili na MVP do Litoměřic.

16.5.2008 přidána spousta nových fotek do galerie malinového pejska Dargyho. (fotogalerie se otevírá v novém okně!)

8.5.2008 jsme s Dargym a Kasíčkem po devítidenním tréningu vyrazili na cvičák Jižní Město zúčastnit se zkoušek dle NZŘ. Našim cílem bylo pokusit se s Dargynem složit zkoušku ZZO (zkouška základní ovladatelnosti). Na řadu jsme přišli až jako poslední, tedy po poslušnostech ZM a ZV1, ale i tak nás pan rozhodčí pochválil. Z šedesáti možných, jsme ztratili pět bodíků a to dva za obrat vlevo (Dargoušek zapomněl zvednout zadek) a tři za aport, přestože jsme počítali jen se dvěma za překusování, ale zcela nepochopitleně se Dargo hned po pusť bleskurychle přesunul k noze :-(

Hned jsme se aktivně přihlásili na BH, ale bohužel, není nám 15 měsíců, takže s pochodovým cvičením musíme ještě čtvrt roku počkat :-)

DUBEN 2008:

19.4.2008 - Počasí bylo tak nějak nejisté, a tak část výpravy "na jih" zůstala pro jistotu doma a jak se později ukázalo, bylo to správné rozhodnutí. Společnost nám cestou na MVP do ČB dělala Monika, chovatelka kolií od Denynky. Ačkoli byl déšť na spadnutí, maliňáci měli kruh venku. Průtrž mračen jsme přečkali v pavilonu, u kruhu kolií. Naše věcičky však museli zachraňovat členové klanu Beranů, za což moooc díky! Když vyšlo sluníčko, přišla řada konečně na belgičáky. S Dargyškem byli nahlášeni další tři, ale nastoupili s ním jen dva konkurenti,  i když to bylo úplně jedno, protože oba jsou to opravdu pěkní pejsci... Dargyn paní rozhodčí přivítal jak se patří: vrťo-ocáskovo-mazlivě, narozdíl od bručounů před a za ním. Nakonec si Dargy s kruhu odnášel V1, CAJC.

Od toho víkendu Dargyš zvedá nožku :-)); i když... má-li spoustu aportovací práce, nestihne nožku zvednout. První zvednutí bylo legrační: koukl se na tu zadní zvednutou, pak jukl na přední a zvedl křížem přední nohu taky - a pak se svalil :-)

Dne 29.4.2008 byl Dargymu udělen titul Český Junioršampion.

BŘEZEN 2008:

31.3.2008 - Naplánovali jsme si rodinnou akcičku, která vypadala téměř ideálně: tatínek se postará o Vojtíška, zatímco maminka bude v kruhu vystavovat Dráteníka za aktivní pomoci právě prvně jmenovaných. Tomu všemu měl ještě sekundovat Kasíček, náš malý obranáříček... Jenže člověk míní a skutečnost je pak jiná. Na MVP v Praze - Letňanech jsem 22.3.2008 nakonec musela vyrazit neplánovaně sama; páneček s Kasíčkem šli hlídat samozvané řemeslníky od bezpečnostních dveří, Vojtíšek si užil celodenní přízně babičky a dědečka na Vinohradech a já jsem tedy s Dargynem vyrazila směr Letňany.

Cestou ke kruhu jsme potkali Dargovo puntíkatou lásku Kyru, se kterou strávil skoro čtvrthodinové ožužlávání. U kruhu belgánů jsme potkali našeho brášku Dannyho - krásného a silného psa se super srstí. Dargyto proti němu vypadal jak chudý příbuzný. A protože již z Budějovic víme, že i další konkurent ve třídě je krásný a silný pes, který nezapře svého otce, tak nějak jsme se s mířili se třetím místem a šli jsme na návštěvu ke koliím a hlavně míčkovat... V kruhu se pak udál napínavý boj, ze kterého po mnoha oběhnutých kruzích vyšel vítězně Dargo: V1, CAJC, Nominace Cruft´s 2009! Náš krásný bráška Danny byl V3, sestřička Doggie také V3, sestřička Daffy V2 a sestřička "briketka" Daisy, řečená Chelsea jako Dráček, V1, CAJC, Nominace Cruft´s 2009; vítěze plemene si právem odnesl tatínek Dag (Prowl Bohemia Alké).

Přidáno něco pro čtení - Pozoruhodné příběhy malinového pejska.

1.3.2008 - malinový pejsek absolvoval svou první výstavu; necelých patnáct minut po našem zaparkování před pavilonem si už z kruhu odnášel známku výborný 1 + CAJC!

V devíti měsících se Dargyn dá vyjádřit jako 25,2kg (s míčkem v tlamě) a 61cm.