NOVINKY:

Tak jsme tady po dlouhé době zase s aktualizacemi - né, že by se u nás nic nedělo, naopak. ...

LISTOPAD 2011:

26.11.2011 se v Petrovicích nad Orlicí konal 2.ročník Mikulášského závodu v obedience. Protože jsme se nemohli zúčastnit Mistrovství republiky, ke kterému jsme směřovali naši přípravu, rozhodli jsme se "prodat" se jinde :) Na Mikulášských závodech jsme byli vloni, a moc se nám tam líbilo - kdy jindy vás taky může posuzovat čert, stewardovat anděl a ceny nadělit Mikuláš?! Dargouš startoval ve třídě OB2 s dalšími dvěma dobře známými konkurenty, oba dva si dali za cíl "splnit a tradá do trojek". Nám k trojkám, zbývá docvičit pár věcí, a tak náš cíl byl - splnit. Dargoušek nejen splnil, ale dokonce splnil na výborně a 268,5 bodu mu stačilo na první místo - překvapení a radost! Nebyl by to Dargouš, aby se nepostaral o nějakou atrakci - a tak tentokrát exceloval u cviku s dřívkami - užijte si video (za zvuk se omlouvám, neměl tam být)

Přidali jsme pár fotek sem do novinek k dřívějším akcím :)

Upgradujeme postupně i naše galerie, "zatím" je hotová ta, která je věnována našemu pidičlovíčkovi Vojtíškovi :) (letošní rok ještě pokulhává...)

ZÁŘÍ 2011:

3.září se konal Klubový šampionát KCHBO v agility... Nádherné prostředí objektu Pet Center, vydařené pozdněletní počasí ... a Dargouš 3x disk :D ...

Vyrazili jsme na intenzívní tréning agility do Předklášteří u Brna k naší kamarádce Monče. Mončo - díky moc, bylo to super, přijedeme rádi zas! Zůstali jsme s Vojtíškem dva dny, vyrazili na místní rozhlednu na Klucanině a zakončili to parádním svezením na oři :)) Prostě bezva víkend na Ranči Loučka!

SRPEN 2011:

V srpnu jsme se přesídlili do lesů a začli po dlouhé době opět s přípravami na ypo. Intenzívně jsme začli stopovat a systematicky pracovat na obranách.
A propadli jsme GEOCACHINGU! www.geocaching.com
Pro zpestření nálady jsme se přihlásili na zkoušky Obedience do Prostějova.

24.8.2011 se v ZKO Prostějov konal 2.ročník Obedience Collie & Sheltie Cup (OCSC), kam jsem jako zástupce Klubu chovatelů Collií a Sheltií vezla ceny pro vítěze. OCSC byl spojen se zkouškami Ob, a tak si Dargoušek povrkal ve dvojkách... celkově OB2 za 224 bodů (s nulou za dřívka -  přinesl falešné dřívko tak přesvědčivě, že i sťuardka znejistěla; a s nulou za směrový aport - vyslání ke kuželu sice dal, ale cestou pro aport se rozhodl změnit směr :) s jinak standardním projevem. Ve videogalerii najdete video z této akce.

Cestou do Prostějova mi vypověděla službu spojka - resp. nějaký strvačník spojky - byl to horor a pěknej rachot, ale dojeli jsme ok! Na tomto výletě také padlo rozhodnutí pokusit se o splnění dalšího velikého snu - a to už příští rok. K tomu jsem si ale dala tvrdou podmínku... Začínáme tedy inenzívně trénovat kuk ;) a na podzim se uvidí.

ČERVENEC 2011:

Ještě v červnu jsme stihli jednu mezinárodní výstavu v Brně, kde jsme se potkali s Dargovo dcerou Agátou, která si tam dodělala českého junior šampiona a Dargouš si nakonec odnesl BOB.

 

Naše myšlenky nicméně směřovaly k další velké akci, kterou jsme spojili s regulérní dovolenou (tedy původně; ve skutečnosti jsem ty nejdůležitější dny fungovla tak na 20% s vysokými horečkami a po návratu naordinovanými antibiotiky).
Ve dnech 7.-8.-9. července se v Paříži (F) konaly dvě významné výstavy, a to Championnat de France a následující den výroční Světová výstava psů. Francie je Mekkou belgičáků a konkurence je zde velmi, velmi silná - co se kvality týče. Asi bych čekala větší účast výstavních harcovníků z našich vod, ale možná tam chtěl vyrazit fakt jen pošetilec :) Není nic napínavějšího, než poměřit "síly" s těmi nejsilnějšími! Moc jsem si to chtěla užít - a místo toho jsem sotva lezla a netoužila po ničem víc, než se potit pod peřinou v hotelovém pokoji :/ (digitální teploměr oba dva výstavní dny souvisle šplhal do výše 38,9 - 39,5 a nedal si říct ani po česku (paralen), ani po anglicku (coldrex) a ani po francouzsku (cosi s paracetamolem), a protivný afťáci znepříjemnily polykání).

wdsDargoušek byl přihlášen oba dny ve třídě pracovní, přičemž Šampionát byl obsazen daleko silněji (4), než samotná Světovka (2). Posuzovali oba dny francouzští rozhodčí (Schaffner, Berton-Saarlat), oba už Dargouše v minulosti pískali, takže jsem doufala, aby za konkurencí příliš nezaostával. Mno, v každém případě byl Dargouš nejšlachatější, nejhubenější a přitom jednoznačně neuvrtěnější:)) Moc mi potěšilo, že oba dny došáhl na výbornou 2, v neděli ještě na res.CACS (asi 2.nejcennější rezervák v životě)! Systém zadávání titulu ve Francii je odlišné než u nás: o CACS se utkají vítězové tříd: střední, otevřené a pracovní, o CACIB pak bojuje CACS jedinec s vítězem třídy šampionů. Takže o reserváka musel Dargoušek porazit vítěze tříd ostatních - FAKT radost, neskutečná, nevypověditelná, musí se to prostě zažít. Ze stánků by jsem asi byla unešená, ale první výstavní den jsem si řekla zítra to koupím a zítra už to neměli :(. Nicméně jsem si dotáhla megapixlu Plaque-Off - jsem zvědavá, jestli to fakt za tři týdny bude znát!?


ČERVEN 2011:

Doplněny výstavní výsledky, splněné zkoušky a absolvované závody; ve videogalerii na youtube je několik těchto akcí zaznamenaných.

Půlka června byla velmi, velmi hektická. Příprava Klubové a Speciální výstavy mi sebrala tolik času, že můj plánovaný tréning na MR BO v OB opravdu nevyšel. Dokonce jsem si objednala tréning agility, na který jsem vesele zapomněla! Sama nechápu, jak jsem to byla schopna absolvovat - normálně by na vše byly potřeba tak čtyři osoby :) Mozeček chvílemi vypínal a dával si vale, takže pokud jsem působila duchem jinde nebo byla příliš úsečná nebo naopak nemluvná - bylo to tím: v hlavě tisíc myšlenek na události alespoň hodinu dopředu :)
Oparavdovou radost mi udělal Dargo: byl jediným belgičákem, který se v inkriminovaný víkend účastnil všech 4 soutěží: Klubová výstava, Speciální výstava, Misrtrovství republiky BO a AUO v obedience a Open Air mistrovství BO v agility. V žádné disciplíně přitom nepostrádal potřebný drive, trpělivost, ani pozornost. V této souvislosti mi napadá, že poslední dobou slýchávám hodně o "univerzálním" psovi. Univerzální pes neexistuje. Pro někoho je to ten, co se hodí na k
aždou fenu a pro jiného zase ten, co je schopen podávat výkony ve více oborech? A mým přáním je, abychom se jednou mohli přiblížit té druhé variantě.

O víkendu se také dařilo Dargouškovo potomkům: Aiko NB - CAJC, BoJ (splněno na JChCZ) Axis NB - CAC, Arven NB - CAJC, Agatha NB - CAC. Všem moc gratulujeme!

I sestřička Daffy NTP, kterou jsme na výstavu vytáhli, neodjela s prázdnou: v sobotu BIS čestná třída!! I jí letí gratulace!

A tatínek Prowl BA se v plné parádě předvedl ve veteránech i na přehlídce plemeníků. Pokaždé, když jej vidím, se utvrzuji v tom, že maliňáci jsou jako víno - čím starší, tím lepší.

Po dvou letech jsme se začátkem června vypravili opět do Klatov na Národní výstavu... Počasí bylo naprosto stejné jako tenkrát: výheň beze stínu. Už vím, proč je tato výstava ve znamení růžové: každý, ať chce nebo ne, odjíždí spálený do růžova jako malé prasátko :))
U belgičáků došlo ke změně rozhodčího, a tak jsem byla napjatá, čemu pan rozhodčí dá přednost - s ohledem na jeho původní specializaci. Vzhledem k tomu, že vůbec nebyl rozdávačný, byly to nervy do posledního okamžiku. Nakonec z toho bylo V1, CAC, Národní vítěz i BOB!
V Klatovech jsme potkali i naši dcerku Arvenku NB, která si odvezla CAJC. Držíme palečky, aby JuniorCh  byl brzy "doma"!!


Hned na druhý den jsem vyrazila potrénovat agility na dvojzkoušky do Kladna na Zvoneček... No, že by to bylo povzbuzující, se říci nedá, ale Dargouš si zase po 4 měsících omakal překážky :) Se třemi latěmi a jedním dotykem nám to dalo nakonec 7.místo.

KVĚTEN 2011:

Téměř po ročním výstavním absťáku (Brno nepočítám, tam jsem byla pracovně) jsme se s Dargoušem vydali na výstavy do Litoměřic. V sobotu byla NV, kde Dargy pod vedením zkušené handlerky Šárky Hájkové získal ocenění V1, CAC, Národní vítěz a v neděli na MV pak V1, CAC, CACIB. Bohužel jsme se ve třídě potkali s bráškou Dannym NTP - res.CAC - snad se příště konečně domluvíme!

dg_ntp_lt_2011    dg_ntp_ltm_2011    dg_lt


S dubnovým výsledkem OB2 jsem moc spokojena být nemohla, kor, když jsem se na výsledku podílela já... a tak jsem se rozhodla ještě před tím, než vystartujeme na Mistrovství republiky belgičáků, zkusit ještě jednou pokořit štěstí - tak nějak motivačně, že: Květnový závod Obedience v Praze - co víc si přát? S Dargoušem jsme fakt poctivě našprtali polohy, dokonce i neposlušnost před odloženími, trošku jsme pilovali i směrový aport - na dřívka tak nějak nezbývalo tolik času, ale jedno videíčko by bylo - dalo by se nazvat: kterak malin už nežere dřevíčka :)

Na závod jsem se fakt moc těšila. Těšil se i Dargo. Hned na první odkládačce vyfasoval demotivační nulu, to když jsem mu místo povelu pro sezení řekla zůstaň a on okamžitě zalehl. Hmmm, třicet bodů v luftě. U ukázkového odložení vleže nám byly sebrány dva body za to, že jsem na psa údajně mlaskala, aby si nesedl, než přijde povel... jooo, kdyby paní rozhodčí věděla, že náš problém je zcela opačný - obvykle si nechceme z lehu sedat. Pro mě z toho plyne ponaučení - než jdeš na start, vyplivni žvýkačku!
Hned první cvik našeho bloku byla ovladatelnost na dálku - polohy. Hurá! Těžký, ale našprtaný cvik hned na úvod! Tak moc jsem se soustředila na samotné provedení, že mi unikly souvislosti a nevnímala jsem vedení stewarda, místo povelu jsem vyrazila na značku... takže další kulatá nula. Prosila jsem, zda bych mohla cvik dokončit i přes to, že jsme vyautovaní - rozhodčí empatie nesdílela a nekompromisně suše pravila: další cvik. A už to ve mně vřelo... Svou nekoncentraci se mi povedlo dokonale přenést na psa, takže vše bylo neučesané, hysterické a ukecané - aport přes překážku byl s dotekem (!!), odložení za chůze bylo spojené se zkoumáním vytyčovacích kuželů... Chůže samotná pak byla vážně rozpojená, bez kontaktu a nesoustředěná, což při obratu vlevo mělo za následek nutnou a nevyhnutelnou srážku (znáte to? pes jde rovně a vy vlevo?)... Sama bych si lepší body nedala ani omylem.  Dotkl se mě však výrok při hodnocení, že jsem "do psa kopla, až v něm zadunělo", prý aby se zklidnil?! Všem, kdo toto budou číst, vzkazuji: Do psa nekopu, necvičím na vodítku, na ostnáči, elektrice ani struně, ba ani s obojkem! Cvičím pouze a výlučně na pešíčka a psa ručně, ani kopancemi nekoriguji. Naše srážka tudíš spíše ukazuje na nehotový cvik. Poslední věcí, která mě už vyčarovala úsměv na tváři a utvdila v domněnce, že Podle sebe soudím tebe bylo hodnocení přivolání. Nechtěla jsem nechat nic náhodě, eliminovat to, aby se třeba pes začal zpomalovat sám, bez povelu, jsem Dargouška nechala fakt rozběhnout. Byla jsem tak zaujatá jeho rychlostí, že jsem málem zapomněla povel dát - zařvala jsem Ťap na poslední chvíli a Dargoušovi se zakouřilo od paciček... V přísném oku rozhodčího to ovšem vzbudilo podezření na můj jasný úmysl - asi aby pes nemusel běžet tak veliký kus ke mně na druhé přivolání, opět pěkně veřejně okomentováné: Povel byl na poslední chvíli, mohla to být náhoda, ale taky úmysl - proč to ví každý. Je to zase o tom, co je obecně v povědomí a o tom, jak specifické "problémy" při obedince doprovázejí nás: opravdu máme na přivolání jen jeden jediný povel na oba úseky a opravdu nemáme problém s drajvem. Náš problém byl jinde: zalehávala jsem obvykle příliš brzo, takže Dargouš zpomaloval těsně před zastavením. A proto ho nechám běžet radši déle - zastavuje takřka na fleku. A budu očekávat kritiku, že byl povel vydaný na hranici. Tečka - nic víc, žádné další domněnky podložené vlastními metodiakmi.
Nicméně i se třemi nulami (které by v maximu daly 100 bodů), jsme to upatlali za 165,5b.

S odstupem času musím říci, že tento závod, jeho hodnocení i způsob posuzování pro mě byl obrovskou výzvou (sudí - soutěžící) a půjdu do takového souboje znovu!


První týden v květnu jsme si odskočili do ZKO Bělá zúročit naše jarní čmuchací tréningy a pokusili se složit zkoušu FPr1. Povedlo se! 83b. Pár bodů dala dolů panička, že pochválila dříve, než došel pes k předmětu, další byly za vybočení ze směru - když vedla stopa prostředkem bahniště.

DUBEN 2011:

Hned na začátku dubna se konaly Jarní závody Obedience ve Dvoře Králové nad Labem - a pro nás to znamenalo první start v kategorii OB2. Záovdy byly dvoudenní (v neděli byl závod družstev) a tak jsem se rozhodla, že si spolu s Vojtíškem uděláme prodloužený víkend a prošmejdíme i místní ZOO. Ubytování jsem vybrala naprosto luxusní, přímo v hotelu Safari, který je součástí zoologické a vstup do ní je v ceně, neomezený, ve dne v noci. Večer jsme s Vojtíškem dali i bowling :)                                           Fotky čas dodám :/
V sobotu nás tedy čekal náš úplně první start v kategorii OB2. Dargouš to ovšem pojal po svém a totálně se vynuloval na cvicích, které jsem já do té doby považovala za stoprocentní - odložení (nešlo o samotné odložení, ale o to, že si lehal hned po odpoutání z vodítka, takže u sedni jsme měli povel navíc a u lehni velkou bodovou ztrátu, protože si lehl dříve) a polohy-ovladatelnost na dálku, kdy si ani jednou nesedl. Prostě celý cvik proležel. Mno... pak tam něco pokonila panička... a tak nám to dalo dohromady 181,5b - do limitu chybělo 10,5 bodíku :( Zjistila jsem, že pes vlastně vůbec neví, co je sedni a máme tudíž téma na tréningy. Video z této atrakce fakt stojí za shlédnutí :)) 
                       Za jeho natočení děkuji Lence Ajmové a za hlídání Vojtěšíčka i Tereze Velkové :)

 

V neděli se konal závod družstev. Na ten jsme se mimořádně těšili, vybrali jsme si těžké cviky: "trojkové" odkládačky, dvojkovou vysílačku a dvojkové přivolání.  Možná jsem se přecenila a možná jsme nedostaly nuly za sežrané dřívko nebo činku, či příliš veselou chůzi :) V každém případě naše družstvo s názvem : Lejdy a Trampotové ve složení: Lenka Ajmová a krátkosrstá kolie Belinka, Marek Pavlů a fousatý koliák Jack a já s malinovým pejskem, zaútočilo na nejvyšší pozice a z celkem devíti družstev jsme vybojovali neuvěřitelné třetí místo; přičemž na druhého v pořadí  nám byběly tři a na prvního dvanác a půl bodu!! Takže si vážně vyčítám, že sedni v Dargově podání, které vypadalo jako stůj, nás připravilo o vítězství :(( Děkuji oběma týmařům za super spolupráci a podporu a doufám, že to nebylo naposled.

non-borders team     3rd place non borders     

Ještě jedna zvláštnost se k tomuto závodu váže. Soutěž družstev jsme pojali týmově a nechali si speciálně pro tuto akci vyrobit týmová trička, která kromě data a místa konání znázorňovala graficky složení našeho družstva: Smooth - Bearded - Malinoated.


Postupně doplňujeme resty a aktualizujeme údaje: doplněny výstavní výsledky 2010 a 2011 a tituly; aktualizováni sourozenci (další splněné zkoušky) a byla založena samostatná stránka Dargovo potomkům - fotky (děkuji majitelkám za jejich zaslání),  výstavní úspěchy (Agathka NB: JChSK - letí od nás blahopřání!) a zdraví (zatím polovina vrhu DKK i DLK 0/0 !! - máme samozřejmě velkou radost a paničkám gratulujeme.

BŘEZEN 2011:

Na konci března jsme využili možnosti zazávodit si "doma" a startovali jsme ve Speciálu pro OB-Z a OB1. Ačkoli si Dargouš těsně před starten o něco rozřízl přední packu (tedy tu horní patičku na přední noze), podařilo se nám krvácení zastavit a na lapálii rychle zapomenout. S 252b. nám to pak překvapivě vyneslo třetí místo v OB1!
Musím na tomto místě poznamenat, že to samé (myslím packový úraz), ale na obou předních, se stalo Dargoušově sestřenici Czech Novterpod - že by to mělo souvislost? :)) A díky Jitce Novotné a její dceři Anií, že nám vzali ceny!!

Pole se začínají zelenat, a tak se pilně věnujeme stopařině...


Byl ve znamení cestování - vyrazili jsme s přáteli na největší výstavu na světě, do anglického Birminghamu, na legendární Cruft's! Povídání o tomto výletu přijde - a máte se na co těšit!!

ÚNOR 2011:

Únor jsme zakončili víkendem v Hradci Králové, na závodech agility Opsion 15, kam nás vytáhly naše kamarádky reprezentantky Monika, Natálie a zase Monika - jako garde dobrý :) sice dvě háraly, ale to zajímalo pouze Kasíčka :). Ve dvou zkouškách LA2 jsme se jednou diskli na předposlední překážce (minul ji zleva, zprava, pak ji oběhl a nakonec skočil v protisměru) a jednou jsme se dvami chybami dolítli na 11.místo. Ale od paciček nám to prášilo jedna radost!

Začátkem února na nás čekaly dvě významné akce: přihlásili jsme se do Brna na Mezinárodní výstavu s nominacemi na Cruft's 2012 a v neděli pak na naprosto šílenou atrakci: Zimní závod Obedience.
V sobotu na výstavě Dargy vyhrál svou třídu, získal CAC a konečně si rozdělal toho "granda"; ve velmi vyrovnaném boji pak získal i CACIB s vytouženou kvalifikaci na Cruft's 2012. Posuzoval anglický rozhodčí Vic Salt, který měl být naší poslední prověrkou před výpravou do země levopruhých dálnic a kruhových objezdů :)
V neděli jsme pak nastoupili v kategorii OB1 k našemu prvnímu velkému halovému (a celkově k druhému vůbec) závodu. Obrovský prostor výstavní haly, veliký ruch kolem procházejících vystavovatelů, mnoho přihlížejících diváků a šílená akustika byly skutečnou výzvou. Posuzoval nekompromisní Milan Oliva. Zkoušku jsme dali na 249b. a získali tak parádní první místo! Z tohoto závodu máme video - více není myslím třeba komentovat...

Dargouškovo potomci vrhu A-Nieder Bohemia oslavili první  rok; přejeme jim aby svým pánečkům dělali jen samou radost!

LEDEN 2011:

V polovině ledna jsme se po velmi, velmi dlouhé době vypravili do výstavního kruhu, na soutěž Šampion šampionů 2010. Dargoušek nejprve porazil konkurenta a získal tak pomyslný BOB a po té byl, stejně jako vloni, vybrán za 3.nejkrásnějšího psa 1.skupiny FCI - 3.BIG !!! (rozhodčí: p.Matyjáš, SK a Otakar Vondrouš, CZ)

 šš2010

V průběhu prosince a ledna přišly  dvě velmi milé zprávy z Belgie: FCI Dargouškovi přiznalo tituly CIB - Mezinárodní šampion krásy a CIE - Mezinárodní výstavní šampion.


Novinkou (od loňského prosince) je pro nás nový kynologický sport, který jsme objevili: OBEDIENCE. V současné době závodíme v kategorii OB2. Naše natočené zkoušky můžete vidět v naší videogalerii.