NOVINKY 2009:


Brno 2008: JBIG-JBIS-BIG-DOD --- Ml.Boleslav 2008: 4.BIG --- Ostrava 2009: 2.BIG --- Litoměřice 2009: BIG-BOD
agility --- obrana/defence --- poslušnost/obedience --- frisbee


 
 

PROSINEC 2009:

DOOLITTLE.JALBUM.NET

Tak ještě jedna novinka: konečně jsem zpracovala fotky z letošní dovolené (Francie - Paříž, zámky na Loiře, Orléans, Chammonix; Svýcarsko - Zeneva, Lucern; Lichtenštejnsko - Vaduz) !
A také jsme přidali jedno video o tom, co dělají naši psi, když se začnou nudit :)

 Bohužel jinak jsem stále mimo spojení - probíhá inovace hard- i softwaru a má seznamka s Win7. Kdybych měla stav přirovnat k něčemu hmatatelnému, tak bych o řekla jednoduše: máme postavené základy, střechu, pracujeme na interiérech a "fungujeme" na lešení.

Poslední letošní novinky....
Zřejmě tou nejvýznamnější je ta, která se přehoupne do dalšího roku: Dargoušek spojil svou genetickou informaci s letošní Světovou vítězkou (FMBB) s.Ch Angelou Steinerwood a pokud to vše dobře dopadne, počátkem února 2010 by měl být znám výsledek :) Kromě toho, že rodokmen budoucích malých cardů a žížalek je z obou stran "vyšperkován" světovými vítězi (94, 96, 00, 03, 06, 09) a ve všech čtyřech generacích nalezneme   jak nositele sujet recommandé (selekce Francie), R.E. (selekce dle genotypu F) i P.E. (selekce dle genotypu CZ); není bez zajímavosti, že mnoho předků má zkoušky z výkonu (IPO, NZŘ, OB), a že jsou mezi nimi účastníci MS v agility.
Velmi si proto vážím volby majitelů Enžílky, že si vybrali právě Dargyho a  děkuji (Angela je totiž jedna z mála na Darga nepříbuzných fen v ČR). I přesto, že byli oba aktéři "prvničkáří", krytí proběhlo v naprosté pohodě a s překvapivým profesionálním přístupem obou (prostě: krátká lítačka, pak hop - a byli svázaní. Bez pomoci, bez obojků, prostě tak, jak by si to asi představoval každý majitel chovného jedince).
Takže pokud máte zájem o štěňátko z tohoto spojení (po povahově vyrovnaných rodičích s předpokladem kvalitního exteriéru a sportovního využítí), kontaktujte nás, nebo ch.st. Nieder Bohemia!

Další, neméně významnou novinkou je zveřejnění výsledků klubové soutěže TOP-TEN KCHBO (o výstavně nejúspěšnějšího psa sezóny). Dargyšek se v jednotlivých kategoriích umístil:

Ve fenách zvítězila naše polosestra Harmony Star Kwanah, kdy za sebou těsně nechala naši sestru Daffy NTP; Doggie NTP byla 9. ze 44 soutěžících fen. Chovatelská stanice Novterpod se díky výše uvedeným výsledkům stala opakovaně Nejúspěšnější ch.st. malinois, celkově to stačilo na 5.místo mezi všemi varietami. Oba rodiče, jak Prowl Bohemia Alké, tak Baxy Novterpod se staly Nejúspěšnějšími chovnými jedinci (roz.rodiči úspěšných potomků). Moc všem majitelům gratulujeme! Je to paráda, že se maliny dokáží prosadit mezi chlupáčky!! No a tradičně: Kdo nevěří, ať tam běží :))

Moc gratulujeme majitelce našich dvou sourozenců Míle, že úspěšně zakončila základní taneční kurzy a s Darthem i Daffy složila zkoušky Heelwork B - 1.stupěň!

Aktualizována videogalerie. (otevírá se v novém okně). Postupně aktualizuji i album našeho malého Doolittela ;).


LISTOPAD 2009:

30.11.2009 - Tak jsme zase pro změnu (po více, jak 6 měsících) začali trénovat agility ;) Sranda muší bejt.

K Dargovo rodokmenu jsem přidala přehlednou tabulku o jeho sourozencích z vrhu. Tu budu samozřejmě průběžně doplňovat. Videa: Do karty zdraví přidáno video z bonitace a do hlavní nabídky video ze stopy ZPU1.

Přidán okdkaz na Baříka a na šialenů Sábu.


22.11.2009 jestliže jsem před měsícem psala, že naše závazky ve sportovním výcviku byly splněny na 50%, musím dnes opravit, že na 75%! Dnes jsme s  Dargym splnili zkoušku ZM (42-47-47). Vzhledem k tomu, že máme aktuální problémy k řešení na stopách, a díky "málo cvikům" v této zkoušce, zvažovala jsem vůbec nastoupit. Nakonec vyhrála má oblíbená vysokoškolská hláška, ze zkouška je od slova zkusit, a tak se šlo...
Stopa -  louka u Labe, která určo slouží pro místní psí hrátky, terén suchá tráva, trsíky, taková ta divočina, lehlé. Dargo na prvním úseku klasicky revíroval, ale šel. Na lomu provedl dvojité ověření, ale na druhém úseku už to táhl "po staru" na koncový předmět, který přesně označil. Na tu tréningovou bídu to byla vlastně super stopa.
Poslušnost - jen v heslech:  2 body za aport - dlouhodobé hraní, ale oproti tomu, co při přinášení vyváděl dřív, jsem vlastně musela být spokojena, i když bodově to o zlepšení moc nevypovídalo!! Prostě dřív to přežwykoval a teď si to lehce kutálel od M1 k P1, ani neházel hlavou, jakoby to cucal, ale soustavně. A další bod za to, že si občas sedal u nohy šikmo.
Obrana - nevyšel mu zákus po přepadu z makety a foukal koutky. Za to šly dva body. A ten bod poslední šel za štěkání už cestou na první maketu a taky v ní :))

No, máme alespoň na čem pracovat :)


7.11.2009 se konala MV Praha. A protože výstaviště máme doslova na dohled, nedalo se prostě nezúčastnit se;) Pro belgičáky to kupodivu byla nejobsazenější neklubová výstava v tomto roce. No a díky mazaně plánovaným uzávěrkám, se Dargouš musel opět utkat se svým bráškou Dennym (res.CAC, res.CACIB).
Bohužel, jak už to tak u nás bývá, z pátka na sobotu jsem při vytahování našeho prcka z dětské cestovní postýlky utrpěla uskřinutí nervu v bederní páteři. Následkem bylo totální omezení v pohybu, šourání se krok sun krok, toporné sedání a vůbec.... Celý další následující týden jsem jezdila na obstřiky páteře. Dargoušek získal CAC a CACIB a nenásilně tak ukončil letošní výstavní šňůru. BOBík šel za naší polosestřičkou Hanny (Harmony Star Kwanah), které to opravdu MOC slušelo, je v super kondici a hlavně: měla skutečně uvrtěný den! A nesmím zapomenout na Mílu a její Dafné (Daffy NTP), která vybojovala CAC a res,CACIB!

Také jsme moc rádi, že Darth a Daisy se svou paničkou Mílou složili svou první zkoušku ZZO. Věřím, že se ještě u nějakých cviků potkáme :)))


ŘÍJEN 2009:

Mali WW´09 - jen pro odvážné :)))
Děkuji Pepovi Ouředníkovi
za jeho exkluzívní foto...Světového vítěze 8-O
P.S. jen pro odvážné!!!

25.10.2009 jsme dosáhli druhého ze čtyř (ZM, ZPU1, FPr1, IPO-V) pro letošek vytyčených cílů ve sportovním výcviku (a zřejmě letos i poslední): Dargy splnil zkoušku IPO-V na 254b. (71-93-90); nutno ovšem podotknout, že většina ztráty na stopě byla opět moje nevynucená chyba: tak jako jsem tenkrát na klubovém závodě KCHBO z nepochopitelných důvodů dala psovi při aportu jiný povel, než na který byl zvyklý (přines vs. aport), úspěšně jsem to zopakovala i nyní na stopě (stopa vs. hledej). V praxi to vypadalo tak, že po uvedení psa na stopu povelem "stopa", mu  po dvou metrech došlo, že to není TEN povel, na který obvykle vyráží a tak se s usilovným vrtěním ocásku vrátil zpět k nášlapu a zařadil se k noze, zatímco vyjevená panička úspěšně zamotala všech 6 nožiček do stopovačky, nicméně instinktivně zavelela správné "hledej" a Dargoušek si to začal šlapat po prvním úseku. Sice kapku vedle, ale poctivě našel a vypracoval lom - v konečném hodnocení bez ztráty kytičky. Druhý úsek šel vzorně po ťápotách (mmch, to je novinka - a taky už tak netáhne jako šialený!) ovšem na konci stopy byla zrada: někdo mu ukradl předmět! Fakt to tak vypadalo: kroužil kolem něj dokola jak ufo v obilí, pořád dokola, stále zmenšoval průměr, až nakonec označil.
Tři ze sedmi poslušnostních bodíků padly za aport - ukázala jsem rukou (to se tady nedělá, to patří do NZŘ), nastartovaný Dargouš nestačil u činky zabrzdit (ano!! poprvé jsme vytáhli na veřejnost činku!!) a přeběhl a cestou zpět klasika: žwejky-žwejk. No a zbytek byl za "pomalost" při chůzích a při přivolání (tedy upřímně: až po shlédnutí poslušností některých trojkařů jsem pochopila, co znamená to ŽÁDANÉ "rychle", a že to mé DOMNĚLÉ "rychle" je ve skutečnosti vlastně  pomalu :))
No, a obrany.... Tam jsme v hodnocení dopadli nad očekávání! Ve středu před tréningem obran jsem ve ZŘ našla, že součástí zkoušky je i doprovod. Takže jsme si to k velkému údivu pana Cardy zkusili, ale moc ho to teda nebralo:) Při hodnocení obran byly ve všech cvicích pozitivně hodnoceny razance a pevné a plné zákusy. Ztráty padly až po puštění, kdy Dargy místo sedí stojí, hystericky štěká a přitom, aniž by chtěl, couvá (to vím ale jenom já, že od stojícího figuranta by dobrovolně a sám neodešel) - takže: lehká nedůvěra po puštění. No a doprovod:)) s piruletkou, protože JÁ jsem mu samozřejmě překážela!! Když to ale shrnu: kousat začal v březnu - makety viděl v červenci - pouštěčky poznal v září a doprovod si vyzkoušel před třemi dny :)) - no, moli jsme dopadnout lépe?! :-D

Tady ještě jeden osobní vzkaz našemu přetrpělivému figurantovi: "Roberte, DÍKY! Děkuju za citlivý přístup, za trpělivost, za čas a za práci, kterou si s manekýnem dáváš! My se jen tak nevzdáme, i když jsme v makovičce blonďáci ;) "


Novinek je mnoho, tak se nelekejte a v klidu čtěte až do srpna ;). Zatím telegraficky, podrobnosti budou!!

Úplně nejčerstvější a nejneočekávanější novinkou je, že Dargoušek 8.10.2009 na Světové výstavě psů v Bratislavě (SK) ve velmi kvalitní a špičkové  konkurenci získal titul WORLD WINNER 2009 (Světový vítěz FCI) a zároveň splnil podmínky pro a byl mu i udělen titul Slovenský šampion krásy.

Následující den jsme se 9.10.2009 zúčastnili slovenské speciálky pro BO, kde získal další CAC. Sestra z vrhu Daffy NTP, řečená Daisy po oba dva výstavní dny vyhrála otevřenou třídu, získala 2x CAC a rověž se stala Slovenskou šampionkou! Milko, MOC gratuluji!!!

Do třetice jsme hned následující den, 10.10.2009 jeli na další výstavu, tentokrát do Česka, na Klubovou výstavu KCHBO (bez KV). Dargy startoval ve třídě vítězů a odnesl si nejprve V1, CAC, aby se pak utkal s dvěma importy z Francie (pracovka) a Belgie (otevřenka) a živým pejskem z mezitřídy - a štěstíčko přálo: byl mu udělen titul Nejlepšího psa.

podrobnosti přijdou!!

ZÁŘÍ 2009:

20.9.2009 - Dargo složil ZPU1 na 139 bodíků.

6.9.2009 - Dargo uchovněn, povahový test 100b/A/O1P,1P. To ale není vše!
Dargytu tam "klofla" jedna velice krásná a velmi atraktivní blondýna a vypadá to, že to myslí opravdu vážně! ;))) Podívejte se sami!

1.9.2009 - Dargo vyšetřen u oftalmologa na dědičné oční vady s výsledkem:
                  DOV prostý.


SRPEN 2009:

Druhou polovinu srpna jsme strávili na cestách západní Evropou. Navštívili jsme Francii (Paříž, zámečky při Loiře, Orleáns, Annecy, Chamonix-Mt.Blanc), Švýcarsko (Ženeva, Lucern), Lichtenštejnsko (Vadúz) a kochali se přírodními scenériemi západního Rakouska a jižního Německa. Máme asi 500 fotek, tak je postupně zpracovávám. Nicméně toto vše způsobil termín jedné francouzské výstavy, letos jubilejní 50. Nationale d´Elevage de Chien de Berger Belge (a zároveň stoleté výročí francouzského klubu) v Saint Denis de ľ Hotel. Dostala jsem možnost navštívit "elevážku" to jako dárek k mým 35-tinám, a to je věc, která se neodkládá, takže jsme se 21.-23.8.2009 osobně zúčastnili slavností belgičáků. V pátek, jsem Dargyho přihlásila na socializační a povahové testy CSAU a TAN, které splnil s maximálním ohodnocením, v sobotu se konala výstava, kde Dargy startoval ve třídě otevřené (hlášeno 22 psů, dorazilo 19) a bojoval o výbornou. Ve třídě byl nejmladší, nejplešatější a nejzrzavější :)) Skončil výborný 11. - pořadí  určuje rozhodčí, možná u jedné poloviny přihlášených ve třídě, ale je to můj dojem; možná je na to jiné pravidlo. Mezi těmi všemi potomky zvučných jmen a kennelů si s obyčejným českým psem připadáte jako zjevení. Všichni se znají, přehazují si vodítka se psy, povzbuzují se i pomlouvají navzájem, vášnivě a hlasitě debatují přes celý kruh, a dokonce double-handling se neprovádí ze zakruhu, ale prostě si volači a lákači vlezoiu klidně dovnitř a ti nejlepší měli vodiče na běhání a držiče na statiku :) No a nedělní program se odvíjel od výsledků pátku a soboty, které dopadly nad mé skromné očekávání, šla jsem se pro jistotu ještě otřelých českých vystavovatelek zeptat, jestli vůbec má cenu lézt na selekci s vylínalým, mladým a nefrancouzským psem...  Odpověď byla pichlavá, ale jasná: když máš splněno a jsi tady, bylo by škoda to nezkusit. Umístění na selekci nemá vliv, důležitá je známka.  Tak  jo. Vyplavali jsme se všichni pořádně v Loiře (Dargo odložil zbytek svého zrzatého šatu) a vneděli, pěkně z čerstva, jsme po poledni konečně nastoupili mezi tu elitu francouzského chovu. Brala jsem to jako povinnou účast, ale asi jako poslední jsem po 3/4 hodinovém pózování v řadě vyselektovaných psů pochopila, že si i my vezeme domů velmi vzácný titul SUJET RECOMMANDÉ, francouzskou selekci! Považuji to za naši nejcennější trofej, kor když ta pěti- nebo šestihlavá komise měla k dispozici katalog a první francouzský předek se u Darga objevuje až ve třetí generaci! Zážitky, postřehy a fotky přijdou brzy!!

Zatím jen nová videa - CSAU, TAN, agility závody v Lounech


První dva srpnové týdny jsme trávili v lesích na Kokořínsku, a tak jsme si tu nesmogovou nudu krátili i s Vojtěškou trénováním stopiček (Dargouše i Kasíčka), agility (díky ZKO Mělník za možnost si s vámi chodit zacvičit!), vyjeli jsme dokonce i kousat do ZKO Pň-off, navštívili jsme kamarádku od kolií, co zachránila jednu maliní slečnu a Vojtišek si našel dvě malé nevěsty přímo v ZKO Bělá pod Bezdězem a o víkendu stihli startovat na agi-závodech v Lounech: (videa dodám!)

A 8.8.2009 nás zase v Lounech čekaly naše první opravdové závody, kde se běžela zkouška, jumping i open v jeden den. Velkou oporu jsme měli v naší sestřičce A3 Chelsea (Mončo, MOC díky za cenné rady a tipy, za natáčení a za psychickou podporu!) Zkoušky LA1 jsme zaběhli s absolutně nejrychlejším časem s postupovkou 5,03 m/s (!), ale díky odskočené zóně na áčku, do stačilo až na bronzovou příčku. Při jumpu se mi povedl kardinální kousek, kdy jsem v poslední třetině před koncem Dargyška sama OMYLEM navedla tam, kam jiní pejsci vbíhali sami a byli za to v zápětí odpískáni, tak jako my. Řekla bych, že jsem zhatila reálnou šanci na svižně dokončený parkur. Ponaučení mi z toho vyplynulo záhy: vždy si parkury prohlédkout až do konce! Ale Monča od Čelzuchy pravila, že běžel krásně a že výsledky nejsou důležitý! Tak jí tedy věříme....
No a agility (open) byl velmi vtipným parkurem. Závity se vařily a já kombinovala jak a kudy. Tento parkur byl výzvou a zároveň prověrkou Dargovo řídící jednotky: tolik překážek, tolik pastí a tolik změn... a pouze jeden pokus! Běžel fakt svižně, dynamicky a pozorně - až na nepochopitelně skočenou zónu na áčku a akrobatický kousek na houpačce. VŮBEC se s ním nestihla shoupnout (! a to má Dg skoro 30kg!) Vteřina stavu bez tíže, pád a motanice na místě. To vše nás stálo cenné vteřiny, ale i tak, se dvěma chybami skončil na neuvěřitelném 11.místě ze 40 startujících a s celkově asi 5.nejrychlejším časem. Ponaučení je prosté: rozlišovat houpačku a občas také cvičit zóny na áčku :))
Těmto závodům, jakovostatně v posledních měsících i mnoha jiným, dominovala naše sestřička Čelza (Daisy NTP): naprosto suverénně vyhrála dvojky a agility! Mončo, držíme vám oběma palce dál a dál!! A možná jednou se splní ten sen a budeme moc vykřičet do celého světa: "SBOHEM ČERNOBÍLO!"

1.8.2009 v Lounech Dargo absolvoval další agi-zkoušku. Předvedl parádní nesoustředěný a roztěkaný běh , který nemohl skončit jinak, než diskem :( (např. mu nevyšel napoprvé náběh do slalomu, o kterém jsem si dosud myslela, že ho dá vždy, následovaly dvě shozené laťě - díky hodně pozdním povelům a pak jsem ho po absolvování jednoho zajímavého prvku sama diskla - a v ten okamžik jsme se zase napojili ;).

ČERVENEC 2009:

31.7.2009
NÁŠ ČLOVÍČEK VOJTĚŠÍČEK DNES SLAVÍ 
T Ř E T Í

NAROZENINKY!

25.7.2009 v Lounech Dargouš poprvé startoval i ve zouškách LA1 (agility). Byly to dvě zkoušky během jednoho dne. První z nich byla tak nezvykle jednoduchá, v podstatě pořád na pravou ruku, až jsem z toho byla nesvá. No, nebudu to protahovat. V této zkoušce se diskli z asi dvaceti startujících dva - mezi nimi samozřejmě Dargyna. A proč? Nezvykle zpomalil na sestupce z kladiny a tak jsem se mu tam přimotala, sice ji scupkal, ale vzápětí shodil skočku hned za kladinou. To byla klíčová překážka celého parkuru - šla se celkem třikrát. a právě na potřetí mu to zřejmě přišlo zvláštní, a tak prostě bočnici minul a letěl na další skočku - písk. Projev se mi líbil a velmi hezky reagoval na stranové povely. Druhá zkouška už byla úúplně o něčem jiném, od začátku se muselo něco "řešit". Musím říci, že jsem při prohlídce fakt přemýšlela ;). Byl to rychlý parkur, ale s technickými prvky (tedy v rámci jedničkářů), a kdyby Dargouš zcela nepochopitelně neskosil jednu lať, byl by určo na bedně. Doběhl 5./19 s jednou laťkou a s druhým nejrychlejším časem (p.r. 4,77 m/s). S naší čerstvou LA3 ségrou Čelzou jsme konzultovali náš výkon a nevypadala, že by se za nás musela stydět... ;) Dokumentaci nemám :((

Nové fotky u Dargyna i Kasíčka v galeriiích!

Tak za sebou máme první start v otevřeném závodě agility... V jumpu se Dargy diskl, protože shodil bočnici, ale v agilty (openu) skončil 8./48 s jednou skočenou zónečkou a postupovkou 4,48 m/s, což si myslím, že není špatné, když pouze dvacet závodníků parkúr dokončilo a byl nejlepší ze své LA1 kategorie.

Propadli jsme novému sportu - frisbee. Freestyle je zatím tedy mimo naše schopnosti, ale distanční házení trénujeme (tedy já) denně ;)))

Pilně se věnujeme obranám a po několika měsících pauzy se opět učíme poslouchat. Rovněž jsme dostali cenné rady a tipy ohledně stop od stopového srdcaře, Ivy Hlouškové, a tak nezbývá, než trénovat, trénovat a trénovat.

ČERVEN 2009:

Aktualizovány odkazy na přátele od BO, kolií a klubů.

Video z obran http://www.stream.cz/video/9/318976-dargo-novterpod .

 Rodinnou návštěvu na Šumavě jsme spojili s národní výstavou v Klatovech (nebo naopak?;D). Sice jsme tomu po deštivých dnech nevěřili, ale předpověď vyšla kupodivu báječně - všichni jsme se spálili jako prasátka :-O Vojtíšek si s sebou vzal novou kampingovou židličku a stoleček, stan s medvídkem Pú a s taťkou prošmejdili celý atletický stadion :)

Ačkoli Dargy měl elánu na rozdávání a běh v kruhu vyhodnotil jako závod "dožeň toho před tebou", získal CAC, Národní vítěz a BOB. Jeho bráška Danny získal CAC, sestřička Dafy (čili Dafné, alias Daisy) dokonce CAC, Národní vítěz a bráška Darthík v chlupáčské konkurenci třech soupěřů se umístil uprostřed jako VD2 (ovšem má nejvíce bodů za pobavení publika - zuby totiž ukazoval jako panáčkující zajíček).

Do závěrečných soutěží zbývala hodinka a něco a tak jsme se rozhodli... no prostě jsme zůstali. Jenže. V okamžiku plánovaného začátku jsem naklusala do haly - a tam teprve luxovali koberce. Tak jsem si šli sbalit, že pak jen vlítnu do kruhu a hned pak pojedeme. Naloženo jsme měli za třičtvrtě hodiny a já letěla opět do haly.Probíhalo tam nějaké taneční vystoupení...Nervozita stoupala, vztek se pěkně vařil a výbuch byl na obzoru. Vojtíška to přestávalo bavit - jekal, vrtěl se a chtěl jít pryč; tatínka už to nebavilo dávno - jen odevzdaně funěl a stále dokola se ptal, co se bude TEĎ dít. Dargo se nudil, Kása se otravoval. A do toho přišla malá Hela, abych šla za její mamkou. Odnesla to Hela. Pochopila, a zůstala si chvilinku hrát s Vojtíškem. Když už KONEČNĚ začly závěrečky, a postupně byli známi vítězové předešlých soutěží, šla jsem se nachystat i já, těsně před tím, než začínal JuniorBIG. Tu se objevily "tety" Helča a Terka a psím pohledem se zeptaly, jestli nevystavím nějakou fenu. Nevím proč jsem si myslela, že jde o šeltii. Sice jsem je odbyla, ale z dalšího vyplynulo, že jde o blue-merlinku Spotty (Ask an Answer from River Agara), která se mi opravdu jako jedna z mála líbí. Sice jsem kývla, ale kdybych mohla vzteky křičet, bylo by to jistě slyšet až do Prahy. A tak to zase odnesli nevinní - odmítla jsem si to se Spotty předem zkusit.  Pak jsem ještě vyštěkla, aby mi dala panička její číslo (prý na co) a já vyměnila malina za plesnifku a jupí do kruhu. Když jsme nabíhali, tak Vojtíšek a tatanka odcházeli z haly. Z obrovského množství všech možných JBOBů jsem se se Spotty neuvěřeitelně probojovala AŽ na druhé místo - res.JuniorBIG 8-O fakt. Ovšem než docvakaly spouště foťáků, v předkruhu už si rozhodčí problížel všechny ty dospělé boby z jedničky. Přišli jsme pozdě ... a tak jsme mohli jet konečně domů... Dargouš si v tlamě odneslu pohár za BOBa a já šla hledat mé dva trosečníky. Byli u auta: táta vyhrával na rádio a Vojtíšek - seděl na nočníku a spokojeně kakal :)


KVĚTEN 2009:

Výstavní maraton, který jsme odstartovali v dubnu, jsme zakončili opravdu famózně: z MVP Litoměřice si Dargyšta odnesl titul nejvyšší V1, CAC, CACIB, BOB, BIG a BOD - stal se nejkrásnějším psem výstavního dne! V neděli se utkal s malinkým černým pudlem a navzdory veliké podpoře a aplouzu obecenstava, zůstal u pomyslného res.BIS ;) Všem rozhodčím ještě jednou děkujeme za posouzení!


Fotky z Roudnice a z Kamenného Mlyna v galerii. Za fotky děkuji Míle Beranové, Šárce Velčovské a otevřeným zdrojům.

Dnešní novinky začínají už v dubnu :o)


16.5.2009 jsme se celá rodina v dědečkovo šedivém autě vydali na Vojtíškův první zahraniční výlet - na Klubovou výstavu slovenského Klubu belgického ovčiaka do Kamenného Mlyna. Prostředí bylo ve skutečnosti ještě příjemnější, než na fotowebu, a tak si Vojtíšek mohl užít opravdové kozy uvázané u kůlů, ovce, které spolehlivě a jistě úsporně "sekaly" hřiště minigolfu, zaběhat si po dně vypuštěného bazénu, pohoupat se na místních hojdačkách, sklouznout na kluzce, podrandit na motorce a pečlivě zavírat a otvírat výstavní klec se psy :) Odpoledne si s taťkou dáchli v autě, aby v plné síle mohli dělat opičky na Dargouška za kruhem... Dargoušek totiž nejprve vyhrál svou třídu, ve které bylo 7 psů, pak neuvěřitelně postoupil dál, když mu rozhodčí (prezidentka francouzského klubu BO) zadala Klubového vítěze a v odpoledním souboji s krásnou francouzskou fenkou získal i BOB!!! Boj o BIS sice nevzdával, ale vyhodnotil a pojal to po svém: nudy už bylo dost a  akce málo, a tak si rozhodující "pohybová" kola procválal :)) a BIS šel za krásným, impozantním a hotovým grénem. Tahle výstava si zaslouží také samostatné povídání, ale až později... shrnutí: V1, CAC, Klubový vítěz, BOB.


7.-10.5.2009 konal se v Roudnici nad Labem svátek belgičáků - FMBB Mistrovství světa blegických ovčáků (IPO, Agility, Obedience, Mondioring), spojené se Světovou a klubovou výstavou BO (sobota) a Speciální výstavou BO (neděle).  Ani nevím, jak se mi to povedlo, ale v Roudnici jsem se nakonec ocitla celkem 4x! Ve čtvrtek s Vojtíškem jsme koukali na tréningy a okukovali areál. V pátek s Dargym a Kasíčkem jsme upnuli naši pozornost na IPO a chvilkama útržkovitě na agi. Potkali jsme spoooousty přátel a strávili jako předchozí - krásný den.

V sobotu jsme vyrazili už "ofiko" na Světovou výstavu BO spojenou s Klubovou výstavou KCHBO. Dargoušek se na to opravdu letně vyfiknul: chloupky nechal odplavat ve Vltavě... takže jsem vzhledem k silné konkurenci ani nepočítala s lepším umístěním, než třetím místem. Překvapení se konalo: Dargy vyhrál třídu (CAC, ČKŠ) a splnil zároveň podmínky pro udělení Klubového šampiona krásy. Symbolicky jsme se zúčastnili i boje o Klubového vítěze, ale vedle šampiona - ikony současných malinois a vedle překrásných typových psů z mezitřídy a pracovky v opravdu skvělé výstavní kondici, vypadal Dargoušek jako chudý nohatý příbuzný. Obrovský úspěch slavila sestra Daffy, která si v konkurenci 15 fen dokázala vybojovat (a já s ní) V2, res.CAC!!! Nicméně tato výstava zanechala v mé paměti neskutečně silné zážitky, a tak se k ní s nějakým článečkem ještě brzy vrátím.

V neděli jsme nastupovali na Speciální výstavu sice s menší, ale neméně kvalitní konkurencí. Dargyšta si vyvrtěl svůj první res.CAC.

Po oba dny jsme podpořili rodinný klan v bojích o nejlepšího plemeníka (Prowl Bohemia Alké dvakrát zvítězil) a o nejlepší chovatelskou skupinu: Novterpod 5. a 2. místo.


První květnový víkend Dargoušek zopakoval svůj výsledek na MVP Praha: V1, CAC, CACIB, BOB, sestřička Dogie nejen, že neměla svůj den a nechtělo se jí moc předvádět - takže VD2, ale ještě musela soupeřit ve stejné třídě s Daffy NTP V1, CAC, CACIB. Sestřička Daisy řečená Čelzinka využila poslední příležitosti ke startu v mezitřídě V1, CAC, res.CACIB.

DUBEN 2009:

Účastí na MVP České Budějovice začal neskutečný výstavní marathon. A to i na úkor účasti na letošním Prague International Marathon víkendu :-(. Ale to je tím, že uzávěrky na některé výstavy jsou taaak strašně dopředu, že si člověk ani neuvědomí, že bude v kruhu lítat pět víkendů za sebou :-O ano... ano.

Takže na MVP ČB jsem vodila trošku více psisek, než mám ruček. Dargo V1, CAC, CACIB, BOB. Sestřičky Daffy NTP řečená Daisy V1, CAC, CACIB a Dogie NTP V1, CAC, res.CACIB a Čelzinka (ofiko Daisy) získala V2, res.CAC. Sluníčko pálilo jako v letě, a tak si náš malý synek Vojtíšek uhnal úžeh - takže bobík nebobík, závěrečky jsme museli oželet...


Doplněno Dargoušovo fotoalbum - asi 60 fotek.

Než přidám dubnové novinky, začnu jednou březnovou: Dargoušek se učí kousat. Možná se to zdá trošku z ruky, i když cesta z domova na plac trvá třicet minut (obávám se, že ve špičce bych se v takovém čase sotva dostala na druhý konec Prahy) ;) takže za vlídné přijetí a za trpělivost s manekýnem děkuji výcvikářům ZKO Pňov.


Duben jsme jsme začali trošku nostalgicky - v den, kdy by Vúdášek oslavil své třinácté narozeniny, jsme se vydali zavzpomínat na Národní výstavu do Ostravy. Protože je to tuze daleko a náš kamarád s beardedkou Grace neřídí,  uvítali jsme možnost přespat u přátel - asi čtvrt hodiny od Výstaviště Černá Louka. Nikol a jejímu manželovi tímto ještě jednou moc děkujeme za azyl! (naši pejskové to zvládli na jedničku, Dargoušek procapkal celou noc, neb ho Kása vystrnadil z pelíšku a Grace okupovala celou sedačku, nicméně na to, že s námi krom dvounožců bydlelo ještě asi 10 potkanů, 1 ještěr, 3 mopsíci a 1 kočka ragdalka, byl v noci absolutní klid.

Na výstavě samotné se Dargovi povedl opět nečekaný kousek, který posunul původně předpokládaný odjezd před polednem na pozdní odpoledne, protože ocenění V1, CAC, Národní vítěz a BOB ho totiž "nominovalo" do odpoledních soutěží, kde svou nominaci proměnil v neuvěřitelné druhé místo v první FCI skupině (2.BIG)!


Po návratu domů jsem jen přehodila civil za sportovní boty a brzy ráno se vydala směr Jičín - Stará Paka - Nedaříž, kde se konaly Klubové závody poslušnosti dle ZZO. Dargoušek vůbec na sobě nedal znát únavu z předchozího dne a s velmi veselou náladou si v konkurenci 27 závodníků ocáskem dovrtěl až na krásné 4.místo!

Doplnila jsem archiv důležitých milníků let 2005, 2006 a 2008 našeho soužití se čtyřnožci.

Přidala jsem článek o merle zbarvení u čivav.

ÚNOR - BŘEZEN 2009:

Spuštěna fotogalerie našeho Kasíčka a do jeho stránky přidána aktuální fotka z únorových sněhovánek.  V lednu a únoru jsme s Dargynem navštěvovali tréningy agility v hale, na koberci a protože nám Jéžíšek přinesl techniku... zaktalizovali jsme i naši videogalerii. (máte-li rádi svůj sluch, nepouštějte si zvuk moc nahlas).

A konečně se nám podařilo získat fotku z BritCare-fotostánku z Mladé Boleslavi (15 měsíců)

 

LEDEN 2009:

V lednu jsme s Dargouškem vyrazili do Olomouce, na jeho první Národní výstavu v životě. To, že jsem pár dní před výstavou dobrala antibiotika, nic nebylo proti tomu, že Dargouš si v úterý rozřízl přední packu tak šikovně, že jsem na to přišla až po té, co jsem se vrátila z pošty, před kterou byli s Kasíkem odloženi: leželi v kaluži krve. Odporoučeli jsme se na veterinu, rána 1,5cm po obvodu prstu pod drápem a 0,5 do hloubky polštářku. Šít to nešlo, zato bandáž měl parádní - s modrými smajlíky :). Člověk by řekl, že má zvíře pud sebezáchovy. Jestli ano, tak Dargouš  NE. Cestou domů jsem ho ještě udržela na uzdě, byl vylítaný, doma si našel výsostní místo pro marody na gauči, ale večerní venčení se - pod dojmem hereckého výkonu doma, že sotva může chodit, uskutečnilo bez vodítka. Ó jaká to byla chyba!!! Nádechem chladného vzduchu začal lítat jako na klíček tam a zpět, skákat do výšky jako pérko, sám si házel klacky, honil sníh a dusal zběsile kolem mě a ode mě jako divoký mustang. Následky byly tristní: prokrvácel celou bandáž. Přiložila jsem další vrstvu, tlakový obvaz a na vycházky chodil už jen na postroji. A i na něm si aspoň hupsal do výšky a do stran :) Bravurně se naučil běhat po třech, ale doma hrál stále invalidní etudy... V pátek večer jsem šla na kontrolu, zda to dobře srůstá a na převaz, protože mnou aplikované botičky moc dlouho sněhové krustě neodolávaly... Vet pravila, že se mu to krásně zacelilo a že to kupodivu nehnisá a že už to určitě nepoteče; převázalo se a šlo se domů. V sobotu jsem mu sundala obvázek doma... aby si zvykl ťapat. Jenže mladej začal doma pajdat po třech i venku bez obvazu lítat po třech, poslušnost po třech i obraty po třech, aporty také. No, paráda - a zítra je výstava. Takže večer před výstavou jsme se učili "povel" dupy-dup, aby musel ťápnout na zem.  Za hodinu mu to už šlo, sice mlě tendence packu v  klidu zvedat, ale běhal už po všech čtyřech. Venku ale chodil stále v rychlé bandáži, aby si ránu nerozmáčel. No, nebudu napínat, Olmík mu vyšel báječně, vyběhal si (a to doslova) CAC, Národního vítěze a na konec i BOB. Jenže jak byl nabitej energií a šel do kroku s vervou, tak roloval koberec a opět si ranku trhl. Před nástupem o BOB jsme ještě pacinu máčeli v roztoku heřmánu, který jsem instinktivně vzala s sebou. Závěrečky celé procválal :((

Mezi maroděním chodíme zase trénovat agility do Letňan na koberec... připravujeme videa.