COLLIE-WEB

zpět

RSCTA - The Rough and Smooth Collie Training Association

Představujeme jednu anglickou organizaci, jejíž činnost je zaměřena na podporu aktivních kolií a na další rozvoj jejich pracovních schopností a vloh. Toto sdružení se nazývá The Rough and Smooth Collie Training Association (což by se do češtiny dalo volně přeložit jako Asociace pro výcvik kolií). V roce 2000 jsem byla přijata za řádnou členku RSCTA a zároveň jsem dostala svolení představit tuto Asociaci naší nejen koliářské veřejnosti. Protože se jedná o mezinárodní organizaci, najdeme členy RSCTA jak ve Velké Británii, tak Švédsku, USA, Itálii, Německu, Francii, Japonsku a nyní i v České republice. Ačkoli je Velká Británie zemí původu námi chovaných plemen, zajímá se intenzívně o dění kolem kolií i mimo své hranice. Byla by škoda, kdyby se naše české kolie, které se se svými páníčky uplatňují v jakémkoli kynologickém oboru, nemohly - byť touto cestou - představit.

Tato organizace vydává vlastní občasník COLLIE - ACTIVE, kde je možné se dočíst o různých kynologických sportech, při kterých je možné vidět kolie při práci. Každoročně potom probíhá vyhodnocení těch nejlepších z řad dlouhand a kraťand v oblastech: agility, obedience a pasení. Pro všechny členy je pak vyhlašována velmi oblíbená fotosoutěž, kdy jsou vypisovány různé tematické okruhy, při jakých je možné kolii zachytit. Hodnotí se nejen nápad, ale i kvalita fotografie a rozvržení objektů na snímku. (V roce 2001 jsem do fotosoutěže poslala nějaké "akční" fotky a k mému překvapení se dostaly na přední příčky;-)

Pokud i Vy máte doma kolii, ať už dlouhosrstou nebo krátkosrstou, se kterou chodíte cvičit poslušnost nebo skládáte jakékoli zkoušky (stopařské, záchranářské, služební, pastevecké), a nebo trénujete agility, flyball, či dokonce chodíte do canisterapeutických center - zkrátka ať už se se svou kolií věnujete jakékoli (třeba i jiné) kynologické aktivitě, dejte o sobě vědět! Na kontaktní e-mailové adrese jsou vítány Vaše příspěvky (příběhy, úsměvné příhody, úspěchy, rady, názory, dotazy, případně i fotografie apod.), které ukáží, že kolie právem patří mezi pracovní plemena. Byla by opravdu škoda, kdyby se to, že kolie jsou šikovné, drželo v tichém povědomí zasvěcených!

Možná zjistíte, že nejste jediní cvoci, kteří běhají se svou kolií po cvičácích... Budete-li mít chuť, navštivtě webové stránky RSCTA na adrese http://rscta.co.uk/   a pokud Vás poslání této asociace osloví, rozšiřte naše řady a staňte se i Vy členy RSCTA!

Pozn. Přehled aktivních dlouhosrtek naleznete na portálu Planeta Rough!