COLLIE-WEB

zpět

CR CF - Collie Revue Collie Führerschein

Zkoušky šité koliím na míru: CF1 - CF2 - CF3

Ano, v sousedním Německu opravdu existují takové zkoušky (můžeme uvažovat rovněž o názvu  zkouška ovladatelnosti kolie) a již od roku 1999 se těší hojné účasti majitelů kolií bez ohledu na to, zda si své kolie pořídili pouze pro výstavy, na chov, či výcvik, a právě proto se stávají stále více populární. Patronkou a spoluautorkou Collie Führerschein (CF) je redaktorka COLLIE REVUE, německého specializovaného čtvrtletníku pro milovníky kolií, paní Eva-Maria Krämer. Sama se o CF vyjadřuje tako:

„Když jsem jednou ve Sprendligenu přihlížela pracovním testům pro border collie, na jejichž vyšlechtění se kolie rovněž podílela, napadla mě myšlenka, zavést něco takového pro kolie. Collie Führerschein by měl vyjadřovat přesně to, co znamená: žádná podřizovací zkouška, ani žádné drilem naučené cviky. Měl by být důkazem, že majitel je schopen ovládat svou kolii a je schopen mít ji kdykoli pod kontrolou. Ve skutečnosti se jedná o cviky poslušnosti v té nejlepší podobě, které jsou v mnohých ohledech nejen praktické, ale mohou jednou psovi zachránit i život. Je zde ponecháno zcela na psovodovi, jak a jakým způsobem dovede psa ke splnění  každého cviku a proto může být CF v praxi využit rovněž i angažujícími se vystavovateli. CF je na druhou stranu nevhodnou formou výcviku pro ty, kteří by se vážnou formou chtěli věnovat psímu sportu na bázi skládání zkoušek, v rámci kterých musí pes exaktně plnit jednotlivé cviky s cílem minimální bodové ztráty.

CF je v podstatě alternativním řešením pro ty, kteří nemají možnost navštěvovat kynologický klub nebo prostě nemají chuť, ale přesto by se svým psem chtěli něco smysluplného dělat. Nácvik samotný by pro psa neměl pouze znamenat naučit se poslušnosti, nýbrž a spíš směřuje k položení základů vztahu mezi psem a pánem. Důraz je kladen na to, aby se pes učil s radostí. I když se někdo nechce třeba účastnit zkoušek, kolii vůbec neškodí, když se s ní pracuje. Naopak, zamiluje si to! Člověk se také učí, učí se dorozumívat se svou kolií stejnou řečí a tím se oba vzájemně naučí spoléhat jeden na druhého – toto pak psovi dává jistotu a upevní sebedůvěru.

S nácvikem CF se dá začít kdykoli, bez ohledu na to, jak je kolie stará. Začíná se prostě od začátku, jako by to bylo štěně. V CF se nezkouší, jak přesně je cvik proveden, ale prostě jen to, zda se kolie nechá svým pánem vést. Hodnocení proto vždy zní buď splněno nebo nesplněno, není zde žádná klasifikace, žádný tlak soutěžení. Zkoušky CF mohou být libovolně často opakovány  a protože se v těchto testech vychází z každodenních  situací, které běžně domácí pes zažívá, jsou ještě rozděleny do 3 stupňů: CF1 – pro začátečníky, CF2 – pro pokročilé a CF3 – pro zdatné.“

Doposud se těchto testů zúčastnil jen jeden jediný zástupce zahraničí a s hrdostí zde oznamuji, že to byl pes kolie dlouhosrsté z České republiky. Jmenuje se Voodoos Vow ze Zlaté Jalny, který v jeden den složil hned všechny tři stupně najednou!

Zde je popis jednotlivých cviků pro každý stupeň CRCF zvlášť: CF1 - CF2 - CF3