CHIHUA-WEB

zpět

BARVY SRSTI U ČIVAV

dle německého Klubu chovatelů malých plemen psů (VDH)

Níže uvedené označení barev pro čivavy bylo pevně stanoveno vedením plemenné knihy Klubu chovatelů malých plemen VDH a zveřejněno v roce 1996. Bohužel, do současné doby nebyla tato forma přijata všemi kluby pro plemeno čivava. Proto se stále stává, že pes, který má v rodokmenu barvu "hnědá", je vlastně "čokoládový" a označení barvy "šedivá" znamená, že se jedná o "modré" zvíře.

Monotónní barvy

rotyuppy1.jpg (16291 bytes)elvis_2

a) jednobarevní - pes / štěně bez i znaků s jednolitou základní barvou, která jakmile se objeví, je pojmenovatelná. Zesvětlení v tom kterém barevném tónu na hrudi, břichu, zadní straně běhů, spodní straně ocasu a na kalhotkách jsou normální a nijak zvlášť se nezmiňují (neuvádějí).
To samé platí pro slabé černé stínování.

b) s pálením (....&tan) - základní barva s typickými tříslovými znaky na tvářích, na obočí, hrudi, tlapkách, bězích a spodní straně ocasu.
4 možné varianty zbarvení s pálením:

černá s pálením (black& tan)
základní barva je černá s odpovídajícími tříslovými znaky
(jako u dobrmana)

modrá s pálením (blue& tan)
 

čokoládová s pálením (Chocolate & tan)

 

lila s pálením (Lilac & tan)
pouze u čivav, ale krajně zřídka
 

 

Zředěné / zesvětlené zbarvení

nelly_6moelli_3ike_2

Označení barvy srsti s ohledem na barvu nosní houby:

a) nosní houba modrá, modro-šedá

Modrá: pes je jednobarevný, od barvy holubičí šedi po stříbřitě šedou;
další barvy: Modro-bílá, Modrá s pálením, Modrá tricolor

Modrá krémová: Základní barva má béžový tón s- / a nebo bez modrého nádechu na špičkách (konečcích)

Modrá krémová - sobolí:  Základní barva má béžový tón se zřetelně modro-šedými špičkami

b) nosní houba hnědá, masovitě zbarvená

čokoládová (jednobarevné, čokoládově hnědé zbarvění v různých odstínech);
další barvy: čokoládovo-bílá, čokoládová s pálením, čokoládová trikolora

Isabela: u zbarvení isabela je základní barva v béžovém tónu s- / a nebo bez hnědavého nádechu na špičkách

Isabela sobolí: základní barva v béžovém tónu se zřetelnými hnědými špičkami

Isabela sobolí (s bílou)

c) nosní houba světle hnědo-modrá

Lila: světle stříbřitá barva šeříku (jako u výmarského ohaře), světlé oči!
Barva se vyskytuje standardně pouze u čivav a vyskytuje se krajně zřídka!

Strakaté (.../s bílou) zbarvení

zendalieK.jpg (6745 bytes)linus_5wocherry_1rosella_1

a) Nejprve uvést tu barvu, která je dominantní, pak za pomlčkou uvést další bavu (např. červeno-bílá, bílo-černá, modro-bílá čokoládovo-bílá, modro-bílá, černo-bílá apod.).

b) Při rozložení barev "půl na půl", se uvádí nejprve barva a za lomítkem bílá ( např. červená / bílá (v češtině zřejmě červenobílá), černá / bílá, modrá / bílá atd.).

c) Pes, který má jen velice málo bílé barvy (povětšinou na tlapkách, hrudi, špičce ocásku, případně má lysinku): uvádí se základní barva a připojí se "s bílou"( např. červená s bílou, hnědá s bílou, hnědě - sobolí s bílou, černá s bílou atd.)

d) Pokud zcela převažuje bílá barva, s velmi málo barevnými znaky (flekování) - označuje se obdobně jako u ad c), ale obráceně (např. bílá s černou, bílá s červenou, bílá s hnědou, bíá s hnědě-sobolí atd.)

Trikolorní zbarvení

Za trikolory považovat pouze ta zvířata, kteří mají rozdělení barev jako u barevných rázů "...s pálením" a k tomu mají bíle znaky!

4 možné varianty: Lila - trikolor ( doposud se ještě nevyskytuje)

massimo_2odin_9woModrý trikolor

Čokoládový trikolor

 

 

Trikolor:lucifer_1
odpovídá černé trikoloře jako u bernského salašnického psa, či kavalíra
 

 

Sobolí zbarvení

pinky_6wo_1woody_9mo_2.jpg (15604 bytes)

Vzhled: Diversní základní barva s černými špičkami srsti, které dávají psovi více či méně černý přehoz (vzhled). Štěňata působí na první pohled černě (sobolí-modrá krémová, sobolí-izabela, modrá, případně čokoládová), ale při rozhrnutí srsti je patrná světlejší základní barva.

Označování / pojmenování barvy:
Nejprve jmenovat barvu základní, pak za pomlčkou uvést sobolí. (např. béžovo-sobolí, červeno-sobolí, zlatě-sobolí atd.)

POZOR! U štěňat, která po základní barvě mají na konečcích srsti jen černý (modrý neb čokoládový) nádech, téměř vždy tato barva na konečcích odroste, takže dospělý pes vykazuje pouze základní barvu. V tomto případě prosím hned udávat základní barvu (červená, béžová, zlatá a pod.)

Sobolí barva se vyskytuje též u strakáčů! (ve flekování) Označení barvy pak odpovídá odstavci 3.

další barvy: hnědě-sobolí s bílou, bílá s hnědě-sobolí, isabela-sobolí s bílou

Maska

braun mit maske

Štěňatům, u nichž se maska objevuje pouze na čenichu, většinou zcela odroste (vymizí) . To samé platí v případech, kdy maska není úplně zcela černá. Masky u modro-krémových a isabel zbarvených štěňat jsou modré, případně hnědé a zpravidla vyblednou v průběhu prvního línání. V tomto případě se masky v žádném případě neuvádějí!

Maska, která zůstane, sahá štěněti přes oči a do základní barvy světlá až na temeni hlavy.

Označování / pojmenování barvy: Uvede se základní barva a za to "s maskou" (např. béžová s maskou, červeně-sobolí s maskou apod.)

Modro-plavá (Blue- fawn)

Někdy se můžeme setkat ještě s jiným označením pro tuto zvláštní barvu: IZABELA nebo "falešná modrá" a kromě čivav ji můžeme častěji vidět u amstafů, greyhoundů, řidčeji u pudlů.
Příznaky: Nos je vždy modrý! Štěňata se rodí modrá. Již od 4. - 5. týdne se od počátku (začíná na čele) objevuje prosvítající skořicová barva. Tmavá maska odroste, někdy může zůstat modrý nádech masky. Oči mohou být buď modré nebo světlejšího pigmentu. Barva srsti je zlato-modrá, přičemž s věkem modrý nádech ustupuje zlatému základu; zlatá má různou sytost od pískové až po sytější zlatou.
Blue- fawn (modro-plavá) existuje rovněž spolu s bílou a sobolí.

O čem se nyní mluví?

V poslední době nelze přehlédnout fakt, že se v Evropě objevují potomci importovaných jedinců z USA, kteří mají pro čivavy nezvyklé barvy: jedná se o ŽÍHANÉ a MERLE čivavy. Především zbarvení Merle je třeba věnovat zvýšenou pozornost! nejde o barvu jako takovou, nýbrž jde o působení genu "M" na základní barvu. Povídání k merle čivavkám je hotové!

V Německu je v současné době zákaz pod hlavičkou organizace sdružené pod VDH chovat merle čivavy, toto platí rovněž ve Švýcarsku a v rámci AKC. Bohužel existují ještě různé jiné kynologické organizace, unie a asociace, které vydávají rodokmeny, nicméně nejsou organizovány v FCI.

V podstatě lze konstatovat, že jsou obě tato zbarvení považována za "nečisté", ba dokonce jejich nositelé bývají označováni za křížence. Varování před koupí takové čivavy je velice často součástí stránek, týkajících se barev čivav. Na druhou stranu můžeme vidět stránky, kde je merle čivava již zařazena do přehledu barev.

Zdroj:
http://www.chihuahua.de/Rasse/rasse.html
http://members.aol.com/mariolelanz/Home/FARBEN/farben.html 
http://www.mopane.de/Farben.htm
http://www.mopane.de/Farben2.htm